Článek

Slavnostní zahájení XXIV. zimních olympijských her v Pekingu.

Slavnostní zahájení XXIV. zimních olympijských her v Pekingu.

Slavnostní zahájení XXIV. zimních olympijských her v Pekingu.

Interaktivní část slavnostního zahájení XXIV. zimních olympijských her v Pekingu.

Olympijské kruhy během slavnostního zahájení XXIV. zimních olympijských her v Pekingu.

Čínská vlajka míří ke stožáru během slavnostního zahájení XXIV. zimních olympijských her v Pekingu.

Čínský prezident Si Ťin-pching mává během slavnostního zahájení olympiády.

Jamajští bobisté opět v centru dění behem slavnostního nástupu olympijských výprav.

Prezident MOV Thomas Bach mává při zahájení her v Pekingu.

Jako první nastupovala tradičně reprezentace Řecka.

Na slavnostním zahájení her podle očekávání nechybl ruský prezident Vladimir Putin.

Peking vítá českou olympijskou výpravu během slavnostního zahájení her.

Alena Mills a Michal Březina přivádí na plochu českou výpravu.

Čeští sportovci při slavnostním nástupu během zahájení her v Pekingu.

Olympijský oheň uprostřed obří vločky, na níž jsou napsány názvy států.

Olympijský oheň hoří. Hry v Pekingu byly slavnostně zahájeny.

Obří vločka s olympijským ohňem stoupá z obrazce srdce při slavnostním zahájení.

Olympijský oheň uprostřed obří vločky.
Čínská metropole jako první po letních hrách, které se zde konaly v roce 2008, pořádá i ty zimní. Česko má v Pekingu rekordní výpravu na zimní olympiádě, ale konečný počet účastníků bude o něco nižší než původních 116 kvůli zraněním i koronaviru. O nejvyšší počet zimních olympioniků v historii se postaral zejména premiérový postup hokejistek.
Šéf mise Martin Doktor odhadoval, že se slavnostního zahájení osobně zúčastní zhruba pět desítek českých sportovců. Jednalo se zejména o ty, kteří bydlí přímo v Pekingu. Doprava z horských středisek je totiž komplikovaná. Řada českých sportovců si ozdobila nezbytný respirátor namalovaným knírkem, kterým na dálku pozdravila snowboardcrossařku Evu Samkovou. Olympijská vítězka ze Soči a bronzová z Pchjongčchangu nemůže v Číně závodit, protože se nestihla zotavit z prosincové zlomeniny obou kotníků.
We want a light-up dove. 🖐️🕊️#Beijing2022 #OpeningCeremony pic.twitter.com/N1U9H3Wz5t
— Olympics (@Olympics) February 4, 2022
Jen na dálku z Česka musel slavnostní zahájení sledovat očekávaný první brankář české hokejové reprezentace Šimon Hrubec, kterého zatím do Číny nepouštějí výsledky koronavirových testů.
Šimon Hrubec si dnešní zahájení #zoh2022 “užil” jen na dálku 😅🤷♂️ Věříme ale, že už se brzy potkáme všichni v Pekingu 💪 #narodnitym #jakolev pic.twitter.com/HpPlMwFxC1
— Hokejový nároďák (@narodnitym) February 4, 2022
Do programu, který se z avizovaných 100 minut protáhl na více než dvě hodiny, se zapojilo 3000 vystupujících převážně z řad teenagerů. Režisér Čang I-mou pro efekty využíval moderní technologie, především obří led obrazovku. Po defilé výprav následovaly tradiční formality. S projevy vystoupili předseda organizačního výboru Cchaj Čchi a prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. Oba hovořili o vděčnosti, že se hry navzdory pokračující koronavirové pandemii konají v řádném termínu.
Bach na úvod her vyvolávajících kontroverze kvůli politickým krokům Číny prezentoval sport jako symbol mírového soužití. "Ukážeme světu, že je možné být nelítostnými rivaly, ale zároveň žít v respektu všichni pohromadě. To je smysl olympijských her. Budovat mosty, ale nikdy nebudovat zdi, sjednocovat lidstvo v jeho rozmanitosti," prohlásil. Čínský prezident pak oficiálně prohlásil hry za zahájené.
Velmi nezvyklé bylo zapálení olympijského ohně, který vlastně zůstal v pochodni. Ve štafetě, která se kvůli koronaviru konala jen pár dní v horských střediscích určených pro olympijské soutěže, se na ploše vystřídaly vždy dvojice čínských sportovců různých generací. Posledním běžcem s pochodní nebyla žádná hvězda, ale čínští sportovci Čao Ťia-wen a Dinigír I-La-Mu-Ťiang. Druhá jmenovaná závodí v běhu na lyžích a patří k ujgurské menšině, za jejíž potlačování Čínu kritizují lidskoprávní organizace.
Kvůli tomu řada zemí v čele se Spojenými státy americkými ohlásila diplomatický bojkot her a nevyslala do Pekingu své vrcholné politické představitele. Na druhou stranu se někteří zahraniční hosté včetně ruského prezidenta Vladimira Putina slavnostního zahájení zúčastnili.
Olympijské hry se konají po šesti měsících. Krátký interval způsobilo odložení těch letních, které se kvůli pandemii koronaviru uskutečnily v Tokiu místo roku 2020 až loni. Zimní hry v Pekingu skončí 20. února. V sedmi sportech se rozdělí 109 sad medailí. Soutěže začaly už ve středu.