Článek
Filatelisté jsou pověrčiví a nechtějí na známky se sportovním motivem předem uvést jméno sportovce. To se pak v případě úspěchu na známku dotiskne. Takto bylo například jméno Jana Železného dotištěno po OH 1992 v Barceloně, Aleš Valenta se objevil na akrobatovi po Salt Lake City 2002, Roman Šebrle na desetibojaři po Aténách 2004 a naposledy Kateřina Neumannová na běžkyni po Turíně 2006.
Grafik Zdeněk Netopil a rytec Miloš Ondráček už připravili speciální návrh známky, na níž by byl symbol olympijské medaile a jména případných českých olympijských vítězů. Na další známce k ZOH ve Vancouveru je slalomářka. K oběma známkám jsou i příležitostné obálky a budou i razítka.
Věra Čáslavská byla na třech známkách... „Poprvé po Tokiu 1964, pak po Mexiku 1968 a naposledy asi před půl rokem, což připravil nějaký šikovný filatelista,“ říkala s úsměvem. Olympiádu ve Vancouveru prý bude sledovat velice pečlivě. „Už trénuji na noční přenosy. Chodím spát ve tři ráno a vstávám v pět,“ říkala s úsměvem.
„Nejvíc mě zajímá krasobruslení, protože to jsem kdysi sama dělala, samozřejmě také rychlobruslení, běhy na lyžích, skoky a hokej. U televize budu držet palce. Hodně emotivně závody našich sportovců prožívám, ale nekřičím u televize, prožívám to uvnitř. Emotivně prožívám i slzy radosti nebo smutku. A když slyším naši hymnu a na stožár stoupá česká vlajka, vzpomenu si, když jsem ji takto sledovala na olympiádách,“ řekla sedminásobná olympijská vítězka v gymnastice.
A jak vidí šance českých sportovců ve Vancouveru? „Získáme tři zlaté medaile. Ale kdo, to říkat nebudu. Jsem optimistka a našim sportovců věřím a držím palce,“ řekla legenda českého sportu.
Muzeum získalo i nový exponát. Je jím stříbrná plaketa za druhou nejkrásnější sportovní známku na světě. Tou byla mezinárodní porotou vyhodnocena běžkyně na lyžích z Turína, na níž bylo dotištěno jméno Kateřiny Neumannové.