Zlato ve skateboardingu obhájil i Australan Palmer v parku

Obě mužské skateboardingové disciplíny mají v Paříži stejné vítěze jako při premiéře tohoto sportu pod pěti kruhy v Tokiu. Disciplínu park dnes na náměstí Svornosti vyhrál Australan Keegan Palmer a napodobil Japonce Juta Horigomeho, jenž minulý týden obhájil zlato ve streetu.

Skateboardista Keegan Palmer na pódiu se zlatou medailí

Jednadvacetiletý Palmer byl nejlepší už v kvalifikaci a vítězství si zajistil hned v první ze tří jízd, za niž dostal 93,11 bodu. V druhém kole se rodákovi z kalifornského San Diega nejvíce přiblížil Američan Tom Schaar, jenž bral stříbro za 92,23 bodu. Souboj mezi dvěma brazilskými skateboardisty o bronz vyhrál o pouhé dvě desetiny bodu Augusto Akio a svou jízdu ohodnocenou 91,85 body oslavil žonglováním kužely přímo na dráze. Těsně čtvrtý skončil jeho krajan Pedro Barros, stříbrný z Tokia.

Do osmičlenného finále nepostoupil olympijský debutant Andrew MacDonald z Británie, jenž minulý týden oslavil jednapadesáté narozeniny. Obsadil osmnácté místo z 22 účastníků.

V disciplíně park se jezdí ve vyduté betonové prohlubni připomínající vypuštěný bazén s překážkami typu různých ramp či boulí. V druhé olympijské disciplíně street soutěží skateboardisté na sportovišti, jež co nejvíce připomíná městské prostředí, nechybí tedy schody, zábradlí, římsy či obrubníky.

Z dosavadních osmi olympijských soutěží získalo pět zlatých medailí Japonsko a tři Austrálie. Český skateboarding na svého premiérového účastníka olympijských her stále čeká.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.