Olympijské zlato ve čtrnácti letech! Skateboardistka Jošizawaová ovládla disciplínu street

První olympijskou vítězkou pařížských her ve skateboardingu je čtrnáctiletá Japonka Coco Jošizawaová, jež vyhrála disciplínu street. Druhá v soutěži na náměstí Svornosti skončila její o rok starší krajanka Liz Akamaová, bronz získala Brazilka Rayssa Lealová, jež navázala na stříbro ze skateboardingové premiéry pod pěti kruhy v Tokiu.

Japonská skateboardistka Coco Jošizawaová reagující na zisk zlaté medaile

Jošizawaová, která vyhrála už kvalifikaci, získala v soutěži 272,75 bodu. V osmičlenném finále závodnice absolvovaly dvě 45 sekund dlouhé jízdy a poté předvedly pět jednotlivých triků. Do konečného hodnocení se jim počítaly nejlepší jízda a nejlepší dva triky.

Druhá Akamaová, jež průběžně vedla po jízdách, dostala 265,95 bodu. Šestnáctiletá Lealová se posunula na třetí pozici až díky svému poslednímu triku a radovala se z bronzu za 253,37 bodu.

Stupně vítězů měly stejné národnostní složení jako před třemi lety v Tokiu, kde vyhrála Japonka Momidži Nišijová a třetí byla další domácí skateboardistka Funa Nakajamová. Nišijová se do Paříže nekvalifikovala a Nakajamová dnes skončila sedmá.

Pařížské soutěže ve skateboardingu měly začít už v sobotu streetem mužů, ale organizátoři jejich soutěž odložili kvůli dešti na pondělí.

V disciplíně street soutěží skateboardisté na sportovišti, které má co nejvíce připomínat městské prostředí. Zdolávají proto překážky jako schody, zábradlí, římsy či obrubníky. V druhé olympijské disciplíně park, v níž se bude o medaile bojovat 6. a 7. srpna, se jezdí ve vyduté betonové prohlubni s překážkami typu různých ramp či boulí.

Čeští skateboardisté dosud pod pěti kruhy nestartovali.