Zlato v chůzi na 20 km získali Pintado z Ekvádoru a Číňanka Jang Ťia-jü. Martínková obsadila 27. příčku

Prvními olympijskými vítězi v atletice v Paříži se stali chodci na 20 kilometrů Brian Pintado z Ekvádoru a světová rekordmanka Jang Ťia-jü z Číny. Eliška Martínková při své olympijské premiéře obsadila mezi šedesátkou startujících 27. místo. První atletická disciplína začala kvůli bouřce ve francouzské metropoli s půlhodinovým zpožděním.

Ekvádorec Brian Pintado se raduje ze zlaté medaile.

Dvaadvacetiletá Martínková prošla cílem v čase 1:32:30, více než šest minut za vítězkou. V Tokiu půjde ještě ve středu smíšenou štafetu s Vítem Hlaváčem. Nejlepším výsledkem české chodkyně na hrách zůstává desáté místo Anežky Drahotové z Rio de Janeira.

Od roku 1956, kdy je chůze v programu her, ještě nikdo neobhájil zlato a nepovedlo se to ani tentokrát. Italka Antonella Palmisanová po třinácti kilometrech vzdala, její krajan Massimo Stano skončil čtvrtý, od bronzu ho dělila jedna sekunda.

Přitom právě Stano se pět kilometrů před cílem postaral o zrychlení a soupeři začali odpadat, až zůstala vpředu jen čtveřice. Krok s čelem nakonec neudržel ani Stano. Nejlepší finiš měl vlajkonoš ekvádorské výpravy Pintado.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.

Dvacet kilometrových okruhů pod Eifellovkou zvládl v čase 1:18:55 a v cíli měl náskok čtrnáct sekund. Získal pro svou zemi teprve třetí olympijskou medaili v atletice v historii. Ty dvě předchozí vybojoval také chodec - Jefferson Pérez, zlatý v roce 1996 v Atlantě a bronzový o dvanáct let později v Pekingu.

Brazilec Caio Bonfim přidal ke dvěma bronzovým medailím z mistrovství světa stříbro, dvojnásobný mistr světa z Budapešti Španěl Álvaro Martín skončil třetí. Teprve dvacetiletý Wakuma Misgama z Etiopie na šestém místě naznačil, že s Afrikou bude potřeba v budoucnu počítat i v chůzi.

Startovní pole v závodě žen se roztrhalo mnohem dřív. Už na třetím kilometru mistryně světa z roku 2017 Jang Ťia-jü ukázala soupeřkám záda a vytvořila si náskok tři čtvrtě minuty. Pronásledovat se ji vydala majitelka dvou zlatých ze světového šampionátu v Budapešti Španělka María Pérezová.

Přiblížila se jí až na 17 sekund, ale Číňanka její útok odrazila a vyhrála v čase 1:25:54. Australanka Jemima Montagová ke stříbru z MS v Budapešti přidala bronz a vylepšila kontinentální rekord.