Windsurfařka Švíková postoupila na OH ze šestého místa do medailových bojů

Windsurfařka Kateřina Švíková skončila po 14 jízdách olympijské regaty šestá a postoupila do medailových bojů pro deset nejlepších. V Marseille by v pátek v třídě iQFoil měla po 14:00 absolvovat čtvrtfinále.

Windsurfařka Kateřina Švíková v olympijském závodě

Kvůli nepříznivému větru, jenž ovlivňuje jachtařské soutěže ve všech třídách, dnes absolvovaly windsurfařky jen tři rozjížďky. Třiadvacetiletá Švíková v nich zajela mimo jiné čtvrté a páté místo a poté, co byly zbylé jízdy zrušeny, prošla jako šestá se 101 body do medailových bojů.

Rovnou do finále postoupila z prvního místa s 18 body Britka Emma Wilsonová, do semifinále byly nasazeny druhá Šaron Kantorová z Izraele a třetí Italka Marta Magettiová. Zbylých šest windsurfařek včetně Švíkové čeká čtvrtfinále.

„Čtvrtfinále jedeme proti sobě. Z rozjížďky postoupí dvě. K těm dvěma se připojí druhá a třetí z kvalifikačních jízd, zase postupují dvě a ty jedou až finále o medaile. Jsou to v zásadě tři rozjížďky, kde i ta desátá může vyhrát,“ vysvětlila Švíková v nahrávce pro média. Pořadí první desítky se určuje na základě pořadí ve finálových rozjížďkách.

Švíková před bojem o medaile plánovala především odpočinek. „Pořádně se vyspat, pokusit se trochu zregenerovat, protože dnešní den byl strašně náročný, byly jsme šest hodin na vodě. Ještě je tu extrémní vedro. Je to celkově náročný závod,“ doplnila.

Kvůli slabému větru se dnes neodjela finále v mužské kategorii 49er a ženské 49erFX a byla přeložena na pátek. Mužská soutěž byla přerušena krátce poté, co vedoucí španělská dvojice Diego Botín a Florian Trittel ztratila vítr a začala se pořadím propadat. Vítr se nezlepšil ani při restartu, a proto pořadatelé závod zrušili. Stejně dopadlo ženské finále v kategorii 49erFX, které se mělo uskutečnit po mužském závodě.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.