Hlavní obsah

Dostálovi ke zlaté pohádce pomohl také taktický fígl

Byl to kalkul, lehká vypočítavost, která asi ne všem u televizních obrazovek štymovala. Jenže Josefu Dostálovi jeho promyšlená taktika, jejíž součástí bylo i úmyslné závěrečné vypuštění středeční rozjížďky a sobotního dopoledního semifinále, dokonale vyšlo. „Já jsem chtěl postoupit a pošetřit co nejvíc sil,“ říkal Josef Dostál. V čem spočíval jeho fígl?

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Josef Dostál po semifinále olympiády, které v závěru vypustil.

Článek

Paříž (od našeho zpravodaje) – Překvapil už při středeční rozjížďce, kdy výhru v ní přenechal Australanu Greenovi a následně vysvětloval, že chtěl kvůli postupovému klíči skončit druhý. I to mu zajistilo přímý postup do sobotního semifinále, ale…

Klaplo to.

V sobotním semifinále vedl, mohl v pohodě dojet na prvním místě, ale závěr znovu vypustil a bral třetí příčku ze čtyř postupových. Tak trochu byl zklamaný, protože původně chtěl být „až“ čtvrtý. „Abych byl na krajní dráze a mohl si jet svůj závod,“ říkal. A jeho snoubenka a rovněž kajakářka Anežka Paloudová přidávala: „Lépe se mu závodí na kraji než uprostřed, kde se stává, že někdo ze soupeřů přepálí start. Hrají tam roli nervy.“

Když viděl taktizování z břehu Martin Doktor, dvojnásobný olympijský vítěz v kanoistice z Atlanty a dnes šéf olympijské výpravy, moc se mu to nezamlouvalo. „Říkal jsem si, že si nemyslím, že je to úplně dobře.“ Pak si ale uvědomil, že jde i o Dostálův subjektivní pocit. „Šel na start finále a věděl, že prostě udělal všechno, jak chtěl. A to je nejpodstatnější. Vyšlo mu to, stoprocentně to hrálo roli.“

Ano, po semifinále se možná Dostál lehce mračil, že to není úplně krajní dráha, ale že pojede v lajně číslo dvě. Jenže po boku měl Portugalce Pimentu a ten mu pomohl nasadit zlaté tempo. „Bylo to štěstí v neštěstí. V závodě jsem mu sekundoval, pak jsem mu ujel,“ usmíval se Dostál.

A jeho partnerka zářila. „Bylo to, jak si přál. A samotný závod už byla pohádka.“

Taktika dokonale vyšla.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.