Článek
Rusko před necelými dvěma lety zaútočilo na Ukrajinu a od té doby tam trvá konflikt, v němž Bělorusko podporuje ruskou stranu. Sportovci z Ruska a Běloruska byli krátce po zahájení války vyloučeni z většiny mezinárodního sportovního dění, ale po loňském doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) se tam v řadě sportů postupně vracejí. A MOV před měsícem oznámil, že neutrální individuální sportovci z těchto zemí budou moci i na olympijské hry do Paříže, pokud se kvalifikují a splní další podmínky včetně toho, že nepodporují aktivně ruskou agresi na Ukrajině.
V Evropě včetně Česka se proti tomu zvedla vlna kritiky a ostře nesouhlasí ani Ukrajina. „Všichni jsou zajedno, že bychom měli zareagovat protestem. Slovo bojkot není to, o čem teď mluvíme. Víme, že jakékoliv rozhodnutí, které učiníme, musí být v zájmu naší země. Pro nás nejde jen o vítězství ve sportu,“ uvedl šéf ukrajinského sportu.
A právě sport je platformou, kde se může ukrajinská vlajka zviditelnit. „Sportovci si jsou plně vědomi své role a své odpovědnosti,“ poznamenal Bidny. Rozhodnutí MOV odsoudil mimo jiné ukrajinský plavec Mychajlo Romančuk, kterého zpráva zastihla na ME v krátkém bazénu. Dvojnásobný olympijský medailista z Tokia navzdory tomu osobně bojkot her nezvažuje.
Prezident MOV Thomas Bach tvrdí, že neutrální sportovce Rusko nebude moci využít k propagandistickým účelům. Sportovci se nesmějí na OH identifikovat s ničím, co by mohlo na jejich zemi poukazovat. Otázkou je, kolik sportovců s ruským a běloruským pasem všechny podmínky splní.
S rozhodnutím MOV nesouhlasí ani v Rusku, kde se řadě lidí omezení nelíbí. Například hvězdný ruský plavec Kliment Kolesnikov podmínky označil za nepřijatelné a s účastí na OH z těchto okolností nepočítá.