Hlavní obsah

Uhořím zaživa, bál se hvězdný plavec. V ohnivém pekle zůstalo deset jeho olympijských medailí

Požáry v americkém Los Angeles se stále nedaří dostat plně pod kontrolu, počet obětí roste. A ohnivá apokalypsa se v dějišti nejbližších letních olympijských her dotýká i sportovního světa. Hvězdný americký plavec z přelomu tisíciletí Gary Hall popisoval, jak během pár minut přišel o svůj dům včetně deseti olympijských medailí.

Foto: Ringo Chiu, Reuters

Ničivé požáry sužují v těchto dnech americkou Kalifornii.

Článek

Ty získával i po boku Michaela Phelpse, sám se na hrách v Sydney a v Aténách jako vítěz kraulové padesátky mohl titulovat nejrychlejším plavcem světa, byť mu byla diagnostikována cukrovka 1. typu. Na úspěchy už mu ale zůstávají jen vzpomínky, medaile nenávratně zmizely v ohni.

„Co můžu dělat? Jsou to jen věci,“ pokrčil rameny v rozhovoru pro australský deník Sydney Morning Herald s vědomím, že pořád měl více štěstí než nejméně 24 zatím potvrzených obětí požárů v jižní Kalifornii.

Oheň se oblastí Pacific Palisades šířil kvůli větru a suché půdě obrovskou rychlostí. „Viděl jsem oblak kouře stoupající z mé zahrady. A během pár minut byl oheň v domě. Bál jsem se, že uhořím zaživa,“ popisoval padesátiletý Hall.

Pro scény, které se v okolí jeho bydliště odehrávaly, těžko hledá přirovnání. „Tisíckrát horší než všechny apokalyptické filmy, které jste kdy viděli,“ vypráví. Hall vzal svého psa a pár osobních věcí včetně nezbytného inzulinu a spěchal pryč. Jenže cesta na Sunset Boulevardu byla ucpaná auty. A tak je lidé nechávali na ulici a utíkali před ohněm doslova jako o život.

Když Hall kvapně opouštěl svůj dům, vzpomněl si i na medailovou sbírku. „Jenže nebyl čas ji vzít, nebyl čas na nic. Každý se teď ptá, jestli shořely i medaile. Ano, ale bez nich se dá žít,“ ví. Mezinárodní olympijský výbor navíc už prostřednictvím svého předsedy Thomase Bacha přislíbil Hallovi nechat vyrobit repliky medailí.

Větší ztrátou než samotné cenné kovy je pro něj dům, v němž provozoval i dětskou plaveckou školu. „Až se vrátím tam, kde stál, bude to pro mě hodně emotivní. Prohrabu se popelem, abych zjistil, jestli se dá ještě něco zachránit. Ale asi už je všechno pryč,“ obává se. „Budu muset začít znovu, ale co mi zbývá,“ dodal smířeně.

Poničených staveb už je v Los Angeles a okolí nahlášeno přes 12 000 a v ohrožení jsou i sportoviště určená pro olympijské hry v roce 2028. V zasažené oblasti je Riviera Country Club, kam jsou plánovány golfové soutěže.

V ohrožení je také areál Sepulveda Basin, který má hostit soutěže v lukostřelbě, BMX či skateboardingu, v evakuační zóně je také stadion Rose Bowl, kde by se měly hrát fotbalové zápasy během olympiády, ale i příští rok při světovém šampionátu a letos při MS klubů.

Na přípravy her budou mít jistě značný vliv i finance potřebné na obnovu poničených oblastí a politické spory, které na pozadí požárů vznikly, ale teď město koncentruje veškeré síly na záchranu lidských životů a majetku. Experti však varují, že v souvislosti s klimatickou změnou se mohou letošní ničivé požáry opakovat i dalších letech.

Související témata:
Požáry v Los Angeles