Nadal bez šance. V zápase gigantů kraloval Djokovič

Srbský tenista Novak Djokovič porazil v atraktivním utkání 2. kola olympijského turnaje Španěla Rafaela Nadala 6:1, 6:4. Ostře sledovaný duel na antukovém dvorci Philippea Chatriera vyhrál za hodinu a 44 minut a připsal si v 60. vzájemném zápase 31. vítězství. Uspěla také čtyřnásobná vítězka Roland Garros Polka Iga Šwiateková, která v Paříži deklasovala domácí Francouzku Dianu Parryovou dvakrát 6:1.

Zklamaný Rafael Nadal

Duel dvou tenisových ikon, které mají dohromady na kontě 46 grandslamových trofejí, měl Djokovič po většinu času pod kontrolou. Čtrnáctinásobný vítěz Roland Garros Nadal, jenž nastoupil s obvázaným pravým stehnem, odvrátil v závěru prvního setu hrozbu „kanára“. Ve druhé sadě se sice za podpory fanoušků vrátil z nepříznivého stavu 0:4, poslední dva gamy ale získal vítěz rekordních 24 grandslamů Djokovič. Duel zakončil esem.

„Nedokázal jsem ho dostat do těžkostí. Hrál mnohem lépe než já - od začátku až do konce. Můžu mu jen gratulovat,“ řekl osmatřicetiletý Nadal.

O rok mladší Srb dál živí šanci na první olympijské zlato v kariéře, pod pěti kruhy zatím získal ve dvouhře jen bronz v roce 2008 v Pekingu. Tehdy s pozdějším vítězem Nadalem prohrál v semifinále. V osmifinále narazí na Němce Dominika Koepfera.

Nadal, který v posledních letech laboroval se zdravotními problémy a může jít o jeho poslední sezonu v kariéře, pokračuje na turnaji ještě ve čtyřhře po boku Carlose Alcaraze.

Po porážce s Djokovičem opět čelil tradiční otázce na blížící se konec kariéry, ale konkrétní odpověď nedal. „Nemůžu se každý den zabývat tím, jestli to byl můj poslední zápas kariéry, nebo ne. Teď hraju tady a dávám do toho maximum. Až se rozhodnu, dám vám to vědět,“ řekl Nadal.

Djokovič doufal, že se dnes nejednalo o jejich poslední vzájemný duel. „Pro naši rivalitu a celý sport doufám, že se ještě minimálně jednou nebo ještě několikrát utkáme. Čím déle bude hrát, tím lépe pro tenis,“ řekl Srb o svém rivalovi.

Suverénní Šwiateková

Bez ztráty setu prochází olympijským turnajem vítězka posledních tří ročníků Roland Garros Šwiateková. Světová jednička povolila Parryové jen dva gamy a vyhrála v Paříži už 23. zápas v řadě. Její další soupeřkou bude přemožitelka Lindy Noskové z 1. kola Číňanka Wang Si-jü.

Nezaváhala ani finalistka letošního Roland Garros a Wimbledonu Jasmine Paoliniová. Italská tenistka přehrála 6:4, 6:1 Polku Magdu Linetteovou, jež v pátek získala titul na turnaji WTA v Praze. S ní sváděla vyrovnaný souboj jen v úvodním setu. Ve druhém soupeřce třikrát sebrala podání a proměnila první mečbol.

XXXIII. letní olympijské hry v Paříži - tenis:
Dvouhra mužů - 2. kolo:
Djokovič (1-Srb.) - Nadal (Šp.) 6:1, 6:4
Safiullin (Rus.) - Etcheverry (Arg.) 6:0, 7:6 (7:1)
Schmiedlová (SR) - Haddadová Maiaová (14-Braz.) 6:4, 6:4

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.