Čtvrtkařka Paulinová vylepšila v Paříži 28 let starý olympijský rekord

Běh na 400 metrů vyhrála na hrách v Paříži Marileidy Paulinová z Dominikánské republiky a časem 48,17 sekundy vylepšila o osm setin 28 let starý olympijský rekord Francouzky Marie-José Pérecové, která před dvěma týdny zapálila olympijský oheň. Americké sprinterky vyhrály štafetu na 4×100 metrů v čase 41,78, na stejné trati mužů dominovali Kanaďané v čase 37,50. Favorizovaní Američané pokazili hned první předávku, byli diskvalifikováni a na medaili dál čekají už od roku 2004.

Gabrielle Thomasová přebírá štafetový kolík od Twanishy Terryové.

Paulinová potvrdila, že je nejlepší čtvrtkařkou současnosti. Po stříbru z Tokia a zlatu z mistrovství světa v Budapešti si doběhla pro nejcennější kov i pod pěti kruhy. Pro svoji zemi vybojovala po dvou bronzech boxerů první pařížské zlato.

Druhá skončila Salva Ajd Násirová z Bahrajnu, která si po vítězství na MS v roce 2019 odpykala dvouletý trest za porušení pravidel o dopingu. Třetí doběhla polská mistryně Evropy Natalia Kaczmareková. Poprvé se všech osm finalistek dostalo pod hranici 50 sekund.

Američanky kralovaly ve štafetě

V americké ženské štafetě stejně jako ve čtvrtečním rozběhu doplnila Twanisha Terryová vítězku dvoustovky Gabrielle Thomasovou a dvě medailistky ze stovky Sha’Carri Richardsonovou a Melissu Jeffersonovou. A byla to Richardsonová na posledním úseku, která posunula kvarteto na první místo a ještě se stihla otočit po soupeřkách.

Britská čtveřice, která letos v Londýně při Diamantové lize zaběhla nejrychlejší čas roku 41,55, uhájila stříbro. Jamajčanky, pro něž individuální závody skončily naprostým fiaskem, doběhly páté a jsou poprvé od roku 1976 na hrách bez jediné medaile ve sprintech. Naopak německý bronz je první od sjednocení země.

Zlato berou Kanaďané

Američané se už mnohokrát přesvědčili, že ani čtyři velmi rychlí sprinteři nejsou zárukou úspěchu. Naposledy získali stříbro v Aténách, v Pekingu nedokončili semifinále, v Londýně a Riu de Janeiro byli diskvalifikováni, v Tokiu ani nepostoupili do finále.

Dnes nastoupili bez nemocného Noaha Lylese a nevyšla jim hned první předávka mezi mistrem světa z roku 2019 Christianem Colemanem a druhým z dvoustovky Kennethem Bednarkem. Tím se otevřela cesta ke zlatu pro soupeře, což nejlépe využila Kanada.

Andre de Grasse pomohl Kanadě ke zlatu ze sprintové štafety.

Ve stejné sestavě, která před třemi lety získala stříbro, s finišmanem Andrem De Grassem teď postoupila až na nejvyšší stupeň. Pro stříbro doběhli Jihoafričané v kontinentálním rekordu 37,57 a pro bronz o čtyři setiny zpět Britové. Italští mistři Evropy senzační zlato z Tokia nezopakovali, skončili těsně pod stupni vítězů.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.