Španělsko přestřílelo Francii a po Euru vyhrálo také OH

Fotbalisté Španělska ve finále na olympijských hrách v Paříži porazili domácí Francii 5:3 po prodloužení a po letošním Euru v Německu získali další zlatou medaili, pod pěti kruhy už druhou. Zápas se hrál přesně měsíc poté, co Španělsko vyřadilo Francii v semifinále mistrovství Evropy (2:1). Po dvou gólech dali druhý nejlepší střelec turnaje Fermín López a střídající Sergio Camello.

Fotbalisté Španělska se radují z triumfu.

Španělsko v půlce července ovládlo evropský šampionát. Ze „zlatého“ týmu mělo na OH sice pouze Lópeze, jenž v Německu odehrál jen 29 minut, právě záložník z Barcelony ale mužstvo táhl. Se šesti brankami na turnaji zaostal o dva góly za králem střelců Sufjánem Rahimím, který dovedl Maroko k bronzu. Camello se dvakrát zaskvěl v prodloužení, do kterého šlo olympijské finále za stavu 3:3.

Od triumfu domácího Španělska v roce 1992 v Barceloně pod pěti kruhy sedmkrát po sobě kraloval tým mimo Evropu. Sérii ukončili zase až Španělé, kteří na poslední olympiádě v Tokiu podlehli ve finále Brazílii. Triumfem v pařížském Parku princů si zlepšili bilanci na dvě zlaté a tři stříbrné medaile z OH. Francie získala dosud jediné zlato z olympijského turnaje před 40 lety, stříbro již má druhé.

Vstup do utkání se vydařil domácímu týmu kouče Thierryho Henryho. Již ve 12. minutě vypálil Enzo Millot a po nejistém zákroku brankáře Tenase skončil míč v síti. Španělé ale odpověděli údernou desetiminutovkou, od 18. do 28. minuty nasázeli tři góly. Dvakrát se trefil López, nejprve po rychlé kombinaci a poté snadnou dorážkou. Třetí branku přidal Álex Baena precizně provedeným přímým kopem.

Zklamaní francouzští fotbalisté

„Les Bleus“ nesložili zbraně, před přestávkou, a především ve druhém poločase měli řadu slibných šancí. Ke konci řádné hrací doby si vytvořili velký tlak. Nejprve Maghnes Akliouche snížil a ve třetí minutě nastavení se po intervenci videorozhodčího kopala penalta, kterou Jean-Philippe Mateta proměnil a poslal finále do prodloužení.

V něm už Francie nedokázala odplatu za Euro završit. Ve 100. minutě Camello skvěle zakončil rychlou akci, když technickým obloučkem přehodil brankáře Restese. Třiadvacetiletý útočník Vallecana se pak v samém závěru trefil ještě jednou, když korunoval sólo po dlouhém výhozu gólmana Tenase.

Muži - finále:
Španělsko - Francie 5:3 po prodl. (3:3, 3:1)
Branky: 18. a 25. López, 100. a 120.+1 Camello, 28. Baena - 12. Millot, 79. Akliouche, 90.+3 Mateta z pen. Rozhodčí: Abatti - Alves, Camilo (všichni Braz.). ŽK: Bernabé, Baena, Miranda, Pacheco, Camello - Koné, Badé.
Španělsko: Tenas - Pubill (72. Sánchez), E. García, Cubarsí, Miranda (97. Gutiérrez) - Barrios, Baena (83. Turrientes) - Oroz (88. Pacheco), López (72. Bernabé), Gómez - Ruiz (83. Camello). Trenér: Denia.
Francie: Restes - Sildillia (110. Cherki), Badé, Lukeba, Truffert (91. Locko) - Koné (106. Magassa) - Millot (77. Doué), Chotard (52. Akliouche) - Olise - Lacazette (52. Kalimuendo), Mateta. Trenér: Henry.