Španělské vodní pólistky jsou poprvé olympijskými vítězkami

Španělské vodní pólistky jsou poprvé v historii olympijskými vítězkami. Letošní vicemistryně Evropy a bronzové medailistky z mistrovství světa v dnešním finále mezi dvěma dosud neporaženými týmy zdolaly 11:9 Austrálii.

Španělské vodní pólistky jsou poprvé v historii olympijskými vítězkami.

Španělky se po vyrovnané první čtvrtině dostaly v druhé části do vedení, jejž už nepustily. Necelé dvě minuty před koncem zvýšily na rozhodující náskok 11:7, který Australanky jen korigovaly. Čtyřikrát se v týmu vítězek trefila Bea Ortizová, brankářka Martina Terréová předvedla 15 zákroků.

Vodní pólistky Španělska získaly premiérové olympijské zlato poté, co v Londýně 2012 a před třemi lety v Tokiu podlehly ve finále USA. Australanky marně útočily na zopakování triumfu z premiéry ženského vodního póla pod pěti kruhy na domácí půdě v Sydney 2000.

Poprvé skončily na OH bez medaile Američanky. Trojnásobné úřadující šampionky podlehly v utkání o bronz 10:11 Nizozemsku, jemuž historicky druhý cenný kov zajistila gólem sekundu před koncem Sabrina van der Slootová.

Vodní pólo:
Ženy:
Finále:
Španělsko–Austrálie 11:9 (2:2, 1:0, 4:3, 4:4)
O 3. místo:
Nizozemsko–USA 11:10 (2:3, 1:4, 3:2, 5:1)
O 5. místo:
Maďarsko–Itálie 15:12 po pen. (3:3, 5:4, 0:2, 3:2 - 4:1)
O 7. místo:
Řecko–Kanada 19:10 (2:2, 5:3, 5:2, 7:3)

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.