Kanada jde dál navzdory šestibodovému odpočtu za špionáž

Fotbalistky Kanady navzdory odpočtu šesti bodů za špionáž soupeřek pomocí dronu postoupily do čtvrtfinále olympijského turnaje. Obhájkyně zlata z Tokia vyhrály ve skupině A také třetí zápas a nulu bodů na kontě vymazaly dnešním vítězstvím 1:0 nad Kolumbií.

Radost Kanaďanek po zápase s Kolumbií.

V tabulce skončily Kanaďanky s třemi body druhé a v sobotním čtvrtfinále je čeká Německo. Francie se jako vítěz skupiny utká s Brazílií, Kolumbie jde z třetího místa na mistryně světa Španělky a poslední čtvrtfinálovou dvojici tvoří USA a Japonsko.

Kanada dnes definitivně neuspěla u Sportovního arbitrážního soudu s odvoláním proti odečtu šesti bodů za to, že před začátkem OH její členové pomocí dronu špehovali trénink Nového Zélandu. Úřadující šampionky tak měly navzdory dvěma předchozím výhrám nůž na krku, ale Vanessa Gillesová jim v 61. minutě trefila hlavou postup.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.

Španělské mistryně světa prošly bez zaváhání základní skupinou. Už s jistotou postupu do čtvrtfinále porazily ve třetím zápase pod pěti kruhy 2:0 Brazílii. Jihoameričanky navíc hrály celý druhý poločas v deseti, v nastaveném čase před přestávkou dostala červenou kartu brazilská legenda Marta. Druhou přímo postupovou příčku obsadily v céčku Japonky, které přehrály Nigérii 3:1.

Španělsko hrálo s Brazílií v prvním poločase bez branek. Těsně před pauzou ale byla za faul na Carmonaovou vyloučena osmatřicetiletá útočnice Marta, která startuje na olympijských hrách už pošesté. Šestinásobná držitelka ocenění FIFA pro nejlepší hráčku roku, jež už dříve avizovala, že olympiáda bude její poslední velkou reprezentační akcí, opustila hřiště v slzách.

O góly Španělska, které na olympijských hrách startuje poprvé, se ve druhém poločase postaraly Del Castillová a v sedmnáctiminutovém závěrečném nastavení Putellasová.