Obrovský úspěch. Čeští kordisté v pekelné atmosféře porazili Francouze a slaví bronz

Neuvěřitelné se stalo skutečností. Senzační medaili pro českou olympijskou výpravu vybojovali čeští kordisté Jiří Beran, Michal Čupr, Jakub Jurka a Martin Rubeš. První nasazené Francouze v turnaji družstev porazili 43:41 a slaví bronzové medaile.

Bronzový tým šermířů

Paříž (od našeho zpravodaje) - Souboj o třetí místo proti nasazeným jedničkám otevřel Rubeš vítězným duelem s Francouzem Borelem, kterého porazil 5:2 a ukončil jeho působení na planši před tříminutovým časovým limitem.

Již tradičně se jako druhý do boje vydal Jurka, který nastoupil proti Allegremu. Francouz byl sice bodově úspěšnější, ale Češi stále vedli. Za skóre 8:7 nastoupil 42letý Beran do zápasu s Mideltonem. Zkušený český olympionik šermoval skvěle a vybojoval proti favorizovanému Francouzovi vítězství 6:5, které znamenalo celkové průběžné vedení 14:12 pro Čechy.

Rubeš své druhé střetnutí otevřel bodem proti Allegremu. Ten ale následně převzal iniciativu a nakonec vyhrál klání 5:1, což znamenalo vedení 17:15 pro Francouze. Náskok domácího týmu se zvyšoval také v duelu mezi Beranem a Borelem, Češi tak prohrávali již 20:24.

Český tým kordistů se opět zvedl po skvělém výkonu Jurky. Pokračovatel legendárního šermířského rodu porazil Francouze 5:4 a celkové skóre bylo 28:25 pro domácí tým.

Do své derniéry na olympijských hrách následně vstoupil 42letý Beran. Ten s Allegrem po první minutě vedl 2:0. Francouz díky jednomu získanému bodu ve zbylých 120 vteřinách udržel vedení svého celku, které bylo 29:27.

Na planši v Grand Palais nakonec dostal možnost si zašermovat i náhradník Michal Čupr. Dvaatřicetiletý kordista se vůbec poprvé v Paříži představil proti Mideltonovi. Rodák z Ústí nad Labem si v prvních dvou minutách vedl skvěle, ale francouzská hvězda v posledních šedesáti vteřinách bodově utekla a domácí šermíři celkově vedli 35:31.

Opět to tak bylo na Jakubu Jurkovi, který musel dohnat čtyřbodové manko. To se mu postupně skvěle dařilo. Minutu před koncem dokonce šli Češi do vedení 38:37. Následně se neuvěřitelné stalo skutečností. Jurka předvedl ještě v závěru skvělý výkon a Češi zvítězili 43:41.

XXXIII. letní olympijské hry v Paříži:
Šerm:
Muži:
Kord - družstva:
Finále:
Maďarsko (Andrásfi, Siklósi, Koch, Nagy) - Japonsko (Jamada, Komata, Kano, Minobe) 26:25 v prodl.
O 3. místo:
Česko (Jurka, Rubeš, Beran, Čupr) - Francie (Borel, Midelton, Allegre, Cannone) 43:41.
Semifinále:
Japonsko (Jamada, Komata, Kano) - Česko (Jurka, Rubeš, Beran) 45:37
Maďarsko (Andrásfi, Siklósi, Koch) - Francie (Borel, Cannone, Midelton, Allegre) 45:30.