Šampionem v běhu na 200 metrů se stal překvapivě Tebogo z Botswany

Běh na 200 metrů vyhrál na olympijských hrách v Paříži překvapivě Letsile Tebogo z Botswany v africkém rekordu a pátém nejlepším čase historie 19,46 sekundy. Největší favorit a vítěz stovky Američan Noah Lyles skončil stejně jako před třemi lety v Tokiu až třetí a jeho sen o třech zlatých medailích se rozplynul. Stejně jako v Tokiu ho předstihl jeho krajan Kenneth Bednarek, který získal stříbro. Dálku žen vyhrála Američanka Tara Davisová-Woodhallová výkonem 710 cm.

Běh na 200 metrů na OH v Paříži vyhrál překvapivě Letsile Tebogo.

Lyles je na této trati trojnásobným mistrem světa a od Tokia neprohrál ani jeden ze sedmnácti finálových závodů. V semifinále ho těsně předstihl Tebogo, ale to ještě nikdo nebral vážně, protože Lyles jako jednička letošních tabulek závěr neběžel naplno. Jenže ve finále se situace opakovala a Tebogo k bronzu na loňském mistrovství světa v Budapešti přidal olympijské zlato.

Po závodě ovšem vyšla najevo skutečnost, že vítěz stovky Lyles běžel s covidem. Pozitivně testován byl v úterý ráno, ale pořadatelům informaci zatajil, aby se mohl zúčastnit běhu na dvoustovce.

Dvojnásobná mistryně světa v dálce Němka Malaika Mihambová byla největší favoritkou. Po zranění, které jí zhatilo loňskou sezonu, se vrátila na vrchol. V Římě v červnu obohatila svou sbírku o druhé evropské zlato po šestileté pauze skokem dlouhým 722 cm. Dál letos nikdo neskočil, ale v olympijském finále se přes sedm metrů nedostala. To dokázala jen halová mistryně světa Davisová-Woodhallová a vyhrála o 12 centimetrů. Její krajanka Jasmine Mooreová si zopakovala bronz z trojskoku.

Tara Davisová-Woodhallová získala zlato ve skoku do dálky.

Olympijské zlato v běhu na 400 m překážek obhájila Američanka Sydney McLaughlinová-Levroneová a zlepšila vlastní světový rekord časem 50,37 sekundy o 28 setin. Historické tabulky přepsala už pošesté.

Nizozemka Femke Bolová, která měla být podle papírových předpokladů její největší soupeřkou, už na začátku cílové rovinky výrazně ztrácela a prohrála i boj o stříbro s další Američankou Annou Cockrellovou.

Sydney McLaughlinová-Levroneová získala zlato na 400 metrů.

Opakovala se tak situace z Tokia, kde také vyhrála McLaughlinová-Levroneová a Bolová byla až třetí. Američanka svou velkou rivalku porazila i na mistrovství světa v roce 2022 v Eugene, od té doby se vzájemným soubojům až do dneška vyhýbaly.

McLaughlinová-Levroneová se postarala už o třetí změnu v rekordních tabulkách v Paříži po americké smíšené štafetě na 4×400 m a švédském tyčkaři Armandu Duplantisovi. Spojené státy tuto disciplínu vyhrály na hrách počtvrté v řadě.