Hlavní obsah

Rok do olympiády. Lístky pod tisícovku, další divoká kolekce a připomínka Nagana

Itálie začíná odpočítávat poslední rok do startu zimní olympiády, kterou bude hostit po pouhých dvaceti letech od Turína. Budou to s centry v Miláně a Cortině d’Ampezzo hry v mnohém netradiční, dopravně komplikované a atraktivní svojí blízkostí pro české fanoušky.

Sportoviště, na nichž se za rok bude bojovat o olympijské medaileVideo: Milano Cortina 2026

Článek

Méně než deset hodin zabere cesta autem do dějiště her. Po Soči, Pchjongčchangu a Pekingu pro fanoušky výrazně příznivější destinace. Přesněji řečeno hned několik. Sportoviště jsou rozeseta v poměrně velkých vzdálenosti a vesměs jde o místa zaslíbená zimním sportům.

Snowboarding a freestyle lyžování v Livignu, biatlon v Anterselvě, klasické lyžování ve Val di Fiemme, ženské sjezdařské disciplíny v Cortině d’Ampezzo, mužské v Bormiu, kde si svoji premiéru pod pěti kruhy odbude i skialpinismus.

A slavnostní zahájení na San Siru v Miláně, tedy ve městě, kde se odehrají i hokejové turnaje. Komplikací jsou ale vzdálenosti mezi jednotlivými oblastmi, kvůli nimž vznikne šest samostatných olympijských vesnic.

„Nejvíc sportovců bude v Miláně, v Cortině vesnice ještě ani nestojí, jinde se bude bydlet v existujících nebo dokončovaných hotelech ohraničených bezpečnostní zónou. Přesuny z Milána do Anterselvy nebo z Livigna co Cortiny budou zážitkem na celý den. Ale složité to bude pro všechny týmy,“ ví sportovní ředitel ČOV Martin Doktor.

Italským organizátorům už stojící sportoviště umožňují snížit náklady, nově se buduje jen hokejová hala v Miláně a kompletní rekonstrukcí prochází ledové koryto pro boby, saně a skeleton.

Foto: Michaela Říhová, ČTK

Maskoti zimních olympijských her 2026

Už nyní si fanoušci můžou pořídit vstupenky. Ty se prodávají centrálně přes stránky tickets.milanocortina2026.org.

Právě rok před zahájením her budou rozděleny první z celkem 1,5 milionu lístků. Formou loterie je získají už registrovaní zájemci, další vlna prodeje přijde od dubna. „A ceny vstupenek budou stoupat. Teď se prodávají nejlevnější za 30 eur (asi 755 Kč) a většina jich stojí méně než 100 eur,“ říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Počet českých sportovců by se podle odhadů Doktora měl pohybovat mezi 100 a 130, kvalifikační proces se bude uzavírat až začátkem příštího roku.

Místem setkání bude tradiční Český dům, byť z logistických důvodů do něj nepůjde dostat všechny úspěšné sportovce. „Zatím vybíráme asi z dvaceti variant, chceme, aby byl v Miláně co nejblíže hokejovému stadionu,“ říká Kejval. Mimochodem, finále hokejového turnaje je naplánováno na 22. února, tedy na stejné datum jako v Naganu 1998.

Sledovaná bývá tradičně nástupová kolekce, a i když bude představena až na podzim, podle Kejvala vzbudí pozornost, stejně jako vloni v létě v Paříži. „Dělali jsme po hrách dotazník a 80 procent sportovců uvedlo, že se jim líbila, trenérů bylo trochu méně, ale pořád přes polovinu,“ říká Kejval o kolekci z dílny návrháře Jana Černého.

Foto: Michaela Říhová, ČTK

Olympijské hry v Itálii začnou přesně za rok.

„Máme silný vliv mladých umělců a daleko více se angažují sportovci. V Paříži to byla divočina, ale mladým se líbila. A propíše se to do té nové kolekce, která také nebude tuctová a vyvolá kontroverzi,“ upozorňuje předseda, že tentokrát nepůjde o dominantní bílou barvu a k ní vzory.

Proměnou projde i třetí verze čepice, tzv. raškovky. „To bude také divočina, ale musíme vycházet z toho, že ji na sebe vezmou sportovci, kteří jsou mladí,“ dodává s úsměvem.