Článek
„Včera jsem devětkrát zvracela + průjem. Kvalita vody v Seině potvrzena,“ napsala dvojnásobná mistryně Evropy i světa ironicky na instagramu. Na podmínky si německá reprezentantka stěžovala už bezprostředně po závodě, kvůli silnému proudu ho označila za „úplně jinou disciplínu, která nemá nic společného s průměrným závodem v dálkovém plavání“, a obavy měla i o zdraví. „Doufám, že z toho nic nechytneme. To by byl vrchol,“ napsala.
Podle dalších plavců nebyla čistota vody problém. Zlatá medailistka Sharon van Rouwendaalová z Nizozemska se dokonce během závodu několikrát dobrovolně napila. „Byla studená, bylo to fajn,“ citovala plavkyni agentura AP.
🤮 The Seine has struck again!
— DW Sports (@dw_sports) August 10, 2024
Germany's open water swimmer Leonie Beck is experiencing the consequences of her 10km race in the river.
And she couldn't refrain from a little sarcastic dig. 🫠 #Paris2024 #OlympicGames pic.twitter.com/xd14lH2MA2
Žádné obavy neměl ani irský olympijský šampion z kraulařského závodu na 800 metrů Daniel Wiffen, který si start v dálkovém plavání vyzkoušel poprvé. Podle něho ukazovaly výsledky měření, které viděl před závodem mužů, nižší hladinu bakterií E.coli, než jsou běžně v bazénu.
Stížnosti neměl ani český plavec Martin Straka, jenž obsadil v pátečním závodě 20. místo. „Byla jen trochu zakalená, jinak mi přišla v pohodě,“ řekl v rozhovoru pro sport.cz a dodal, že předem preventivně užíval probiotika, aby snížil riziko nákazy. „Jak to bylo proti proudu a ještě tam byly vlnky od lodí, tak jsem něco vypil,“ dodal.
Míra znečištění vody v Seině byla dlouhodobě tématem pařížských her, přestože organizátoři do zlepšení situace investovali 1,4 miliardy eur (35,6 miliardy korun). Minulý týden byly kvůli vysokému množství bakterií po deštích zrušeny plavecké tréninky triatlonistů a závod mužů byl přeložen.
Rušil se i úvodní trénink plavců, soutěže se pak ale uskutečnily podle plánu. Na jejich přeložení do Vaires-sur-Marne, kde se konaly veslařské a kanoistické soutěže, nedošlo.
Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.