Polští volejbalisté zlomili prokletí čtvrtfinále, Italové odvraceli mečboly

Po 44 letech si polští volejbalisté zahrají na olympijských hrách o medaili. Od zlata v Montrealu 1976 se jedinkrát dostali do semifinále o čtyři roky později a prokletí zlomili dnes v Paříži vítězstvím 3:1 nad Slovinskem. Japonci se mohli do nejlepšího olympijského kvarteta vrátit dokonce po 48 letech, ale neproměnili čtyři mečboly a italským mistrům světa podlehli 2:3. Set od senzačního vyřazení byli obhájci titulu Francouzi, nakonec ale duel s Německem otočili a zvítězili 3:2.

Polští volejbalisté prolomili čtvrtfinálové prokletí na olympijských hrách.

Přestože v posledních letech Poláci opakovaně bojují o titul na světových či evropských šampionátech, na olympiádách pro ně klíčový čtvrtfinálový zápas býval konečnou. Vypadli v něm na pěti olympiádách za sebou počínaje Aténami.

„Snažili jsme se v týmu na to nemyslet ani o tom nemluvit a je úžasné být po tak dlouhé době v semifinále. Jedinou cestou, jak to zlomit, bylo makat na hřišti o to víc. Je to pro nás velký den, ale turnaj ještě neskončil,“ řekl nahrávač Marcin Janusz.

Japonci letos postoupili do finále Ligy národů a jediný míč jim chyběl k tomu, aby v Paříži vyřadili mistry světa Italy. V třetím setu vedli svěřenci francouzského trenéra Philippa Blaina 24:21, čtvrtý mečbol pak měli v tie-breaku, ale ani jeden nevyužili a Itálie zápas otočila.

Soupeřem polských volejbalistů ve středečním semifinále bude tým USA, který v derby zdolal Brazílii 3:1. Italové nastoupí v atraktivním duelu proti domácím Francouzům. Obhájci zlata z Tokia prohráli úvodní dva sety s Německem 18:25 a 26:28, pak ale v bouřlivé kulise před 10.000 fanoušky utkání otočili a rozhodující set získali v poměru 15:13.

Němečtí volejbalisté získali olympijskou medaili pouze v roce 1972, kdy v Mnichově brala stříbro tehdejší NDR.

Volejbal:
Muži - čtvrtfinále:
Polsko - Slovinsko 3:1 (20, -24, 19, 20)
Itálie - Japonsko 3:2 (-20, -23, 25, 24, 15)
Francie - Německo 3:2 (-18, -26, 20, 21, 13)
USA - Brazílie 3:1 (24, -28, 19, 19).

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.