Pohroma pro Australany na OH. V týmu řádí covid, desítky nemocných

Mezi australskými sportovci na olympijských hrách v Paříži se už objevilo více než 40 případů koronaviru či jiných respiračních onemocnění. Australské agentuře AAP to řekli šéftrenér plavecké reprezentace Rohan Taylor a hlavní lékařka olympijského týmu Carolyn Brodericková.

Basketbalistky Austrálie na OH

Taylor uvedl, že během devíti dnů olympijských soutěží závodili někteří plavci navzdory nákaze covidem-19. Jedním z nich byl Zac Stubblety-Cook, stříbrný medailista na 200 metrů prsa, naopak Lani Pallisterová či Ella Ramsayová se ze závodů po pozitivních testech odhlásily.

Australané mají v olympijské vesnici dvě zařízení na PCR testy. K pondělku na nich bylo podle šéflékařky Broderickové provedeno 84 testů a zhruba z poloviny vyšel pozitivní výsledek. „Tyto přístroje jsou jedním z hlavních důvodů, proč se nákaza nešíří víc. Výsledek se dozvíme za 45 minut a můžeme tak podniknout nutná opatření a zahájit léčbu krátce poté, co sportovci pocítí první symptomy,“ řekla Brodericková.

Dalším opatřením k minimalizaci rizika infekce je to, že Australané chodí do jídelny v olympijské vesnici jen jednou denně. Docházejí tam jen na večeři, snídani a oběd jim připravují jinde. „To, že jsme mohli jíst jinde než v olympijské jídelně, nám umožnilo pokračovat v závodech a pravděpodobně nám to dalo výhodu oproti ostatním týmům,“ řekl Taylor.

Australané z olympijského bazénu vylovili 18 medailí, z toho sedm zlatých, a byli druhou nejúspěšnější zemí po USA. Po neděli byli v celkovém medailovém pořadí čtvrtí.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.