Dánští házenkáři ve finále rozdrtili Němce a získali podruhé olympijské zlato

Dánští házenkáři podruhé získali olympijské zlato. Favorizovaní Seveřané ve finále v Lille deklasovali Německo 39:26 a navázali na triumf z roku 2016. Úřadující mistři světa rozhodli díky drtivému úvodu už během prvního poločasu, v němž si místy vypracovali až dvouciferný náskok. Finále skončilo nejjednoznačnějším výsledkem v historii, 11 góly se blýskl Mathias Gidsel. Bronz popáté a podruhé za sebou získali Španělé, kteří udolali Slovinsko těsně 23:22.

Házenkáři Dánska slaví zisk zlata.

Dánové si spravili chuť po prohraném souboji o zlato před třemi lety v Tokiu, kde podlehli Francii. Domácí výběr na obhajobu nedosáhl a vypadl už ve čtvrtfinále s Německem. Svěřenci islandského islandského Alfreda Gíslasona překvapivě prošli až do finále, které si pod pěti kruhy zahráli po 20 letech. Na premiérové zlato po sjednocení země ale ani tentokrát nedosáhli.

Zatímco Dánové v posledních letech na vrcholných akcích téměř vždy postupují do souboje o zlato, Němci si zahráli velké finále poprvé od mistrovství Evropy v roce 2016. Důležitost utkání jako by se na mladém výběru podepsala a na fotbalovém stadionu v Lille, kde turnaj házenkářů před více než 27 tisícovkami diváků vyvrcholil, byla od úvodu k vidění jednostranná záležitost.

Seveřané výborně bránili, excelovali v útoku a rychle zvyšovali náskok. Už ve 23. minutě vedli o 10 branek, za chvíli upravili na 21:10 a do přestávky si odnesli pohodlný devítigólový náskok. Němci na jakékoliv zdramatizování duelu neměli síly a nedokázali soupeři oplatit porážku z lednového semifinále mistrovství Evropy.

Dánové prošli olympijským turnajem suverénně a vyhráli všech osm zápasů. Vítězové posledních tří světových šampionátů si připsali celkově třetí medaili pod pěti kruhy. Legendární dánský střelec Mikkel Hansen se v 36 letech rozloučil s veleúspěšnou kariérou druhým olympijským triumfem, na kontě má také tři zlata z mistrovství světa a jedno prvenství z evropského šampionátu. Němci na cenný kov pod pěti kruhy dosáhli po osmi letech a bronzu v Riu de Janeiro.

Španělé proti Slovinsku navázali na vítězství ze vzájemného duelu v úvodu skupinové fáze. Celek z Pyrenejského poloostrova potvrdil, že se mu v zápasech o třetí místo daří, pod pěti kruhy vyhrál i pátý duel o bronz. Na cennější kov na olympijském turnaji nikdy nedosáhl.

Španělští házenkáři slaví zisk bronzových medailí.

Slovinci stejně jako v semifinále proti favorizovanému Dánsku prohráli o jediný gól a na první medaili pod pěti kruhy těsně nedosáhli. Překonali však předchozí maximum v podobě šesté příčky z roku 2016.

Španělé v úvodu turnaje porazili Slovinsko až po obratu v druhém poločase 25:22 a ani v souboji o třetí místo nepadlo příliš branek. Soupeři se po celý zápas přetahovali ve skóre a žádný z nich nevedl o více než dva góly.

Jako rozhodující se nakonec ukázala neproměněná šance tři minuty před koncem v podání Alekse Vlaha, který nehlídaný při zakončení přestřelil. Španělé z dalšího útoku zvýšili na 23:21 a vítězství už udrželi i poté, co 25 sekund před koncem dánští rozhodčí k velké nevoli zkušeného trenéra Jordiho Ribery neposoudili střet na hraně brankoviště jako faul a sedmičku.

Česká reprezentace v samostatné historii na olympijských hrách ještě nikdy nestartovala.

XXXIII. letní olympijské hry v Paříži:
Házená:
Muži:
Finále:
Německo - Dánsko 26:39 (12:21)
Sestavy a branky:
Německo: Wolff, Späth - Golla 1, Witzke 2, Heymann, Knorr 6, Köster 2, Uscins 4, Häfner, Dahmke, Mertens 2, Steinert 2, Grgic 3, Kohlbacher 4.
Dánsko: N. Landin Jacobsen, Nielsen - Kirkelökke 3, M. Landin Jacobsen 7, Jakobsen 1, Lauge 5, Saugstrup 1, Lindberg, Gidsel 11, Möllgaard, Hansen 2/2, Jörgensen 3, Arnoldsen, Pytlick 6.
o 3. místo:
Španělsko - Slovinsko 23:22 (12:12)
Nejvíce branek: Gómez 5/3, Casado 4, Serdio 3 - Dolenec 6/6, Janc 5, Kodrin a Vlah po 3.
Konečné pořadí :
1. Dánsko, 2. Německo, 3. Španělsko, 4. Slovinsko, 5. Egypt, 6. Norsko, 7. Švédsko, 8. Francie, 9. Chorvatsko, 10. Maďarsko, 11. Japonsko, 12. Argentina.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.