Kraulař Pchan Čan-le překonal světový rekord. Ledecká má osmé olympijské zlato

Souboj o titul nejrychlejšího plavce planety vyhrál na olympijských hrách v Paříži devatenáctiletý Číňan Pchan Čan-le. Na kraulové stovce, označované za královskou disciplínu, vylepšil světový rekord na 46,40. Dvěma triumfy nadchl domácí fanoušky v La Défense Areně Léon Marchand, vítěz motýlkářské i prsařské dvoustovky. Američanka Katie Ledecká získala v 27 letech osmé zlato a stala se nejúspěšnější olympijskou plavkyní všech dob.

Číňan Pchan Čan-le, nový světový rekordman na 100 m volný způsob

Pchan Čan-le, kterému bude v neděli 20 let, je na 100 metrů volný způsob úřadujícím mistrem světa. Postaral se o první světový rekord v pařížském bazénu, své dosavadní maximum posunul o čtyři desetiny sekundy. Zvítězil s více než vteřinovým náskokem před Australanem Kylem Chalmersem, který byl druhý i v Tokiu.

Ledecká suverénně vyhrála patnáctistovku a v disciplíně, kterou na mistrovství světa poprvé ovládla už před 11 lety, obhájila prvenství z Tokia. Ve finále vedla od prvních metrů a druhou Francouzku Anastasiiu Kirpichnikovovou za sebou nakonec nechala o více než deset sekund. Vítězný čas 15:30,02 je novým olympijským rekordem.

Plavkyně Katie Ledecká

Osmou zlatou medailí se Ledecká vyrovnala nejúspěšnější olympijské plavkyni všech dob Američance Jenny Thompsonové. Celkem má z OH už dvanáct cenných kovů, Thompsonová má totožnou bilanci 8-3-1.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.

Marchand získal v Paříži už tři zlaté. Nejprve se ve finále na 200 metrů motýlek v závěru nezadržitelně přehnal kolem vedoucího Kristófa Miláka a za frenetického jásotu publika porazil maďarského obhájce prvenství o 54 setin.

Milák je držitelem světového rekordu, Marchand zase loňským mistrem světa. V Paříži už vyhrál dlouhou polohovku a v motýlkářském finále ho nerozhodil ani soupeřův náskok 72 setin před závěrečnou padesátkou. Závěr patřil jemu, olympijský rekord posunul na 1:51,21.

A za necelé dvě hodiny slavili Francouzi znovu. Ve finále na 200 metrů prsa naopak Marchand od začátku vedl a dohmátl jen 37 setin za světovým rekordem. Australský obhájce Zac Stubblety-Cook i vicemistr světa Caspar Corbeau z Nizozemska ho stíhali marně.

Zlato z kraulařské stovky získala třicetiletá světová rekordmanka Sarah Sjöströmová ze Švédska. Čtrnáctinásobná mistryně světa má z olympijských her pátou medaili, ve vyrovnaném závodě rozhodlo v její prospěch 13 setin sekundy.

Za Sjöströmovou, která drží světový rekord už od roku 2017, ale 100 metrů volný způsob na OH ani na MS ještě nikdy nevyhrála, doplavala vítězka motýlkářské stovky Torri Huskeová. Třetí byla Siobhán Haugheyová z Hongkongu.

O setinu unikla další medaile Australance Mollie O’Callaghanové, která už v Paříži vyhrála dvoustovku a štafetu. Barbora Seemanová skončila v semifinále třináctá.