Článek
„Monnaie de Paris bere záležitost zničených medailí velmi vážně od první žádosti o výměnu a mobilizovala své interní týmy,“ uvedla mincovna, jež pro loňské olympijské a paralympijské hry vyrobila 5084 medailí. „Od té doby společnost upravila a optimalizovala svůj proces úpravy. Monnaie de Paris vymění všechny poničené medaile na základě žádostí sportovců během prvního čtvrtletí roku 2025.“
Medaile navrhlo pařížské klenotnictví Chaumet. Ve středu každé zlaté, stříbrné a bronzové medaile je zapracován kovový plíšek ve tvaru šestiúhelníku, jenž pochází z dřívějších rekonstrukcí Eiffelovy věže.
Pochybnosti o kvalitě medailí se objevily už v průběhu OH, kdy americký skateboardista Nyjah Huston zveřejnil video ukazující, jak rychle se jeho bronzová medaile ošoupala. Nedávno také sdíleli fotografie svých medailí na sociálních sítích francouzští plavci Yohann Ndoye-Brouard a Clément Secchi, kteří jejich vzhled popsali jako „krokodýlí kůži“ nebo jako z roku 1924, kdy se v Paříži konaly předchozí hry.
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) agentuře AP řekl, že pařížští organizátoři jsou v kontaktu s národními olympijskými výbory postižených sportovců. „Zničené medaile bude Monnaie de Paris postupně nahrazovat přesně podle originálů,“ uvedl MOV.
Podle Českého olympijského výboru nikdo z českých medailistů z Paříže o výměnu svého cenného kovu nežádá.