Článek
Osmadvacetiletý Rahimov, jenž má ve sbírce i zlato z MS z roku 2015, si už dříve odpykal dvouletý trest za užití anabolických steroidů z roku 2013, kdy ještě soutěžil za Ázerbájdžán. Tentokrát podle CAS ve čtyřech případech manipuloval se vzorky moči a odevzdal náhražku.
Jeho případ vyšel najevo v lednu 2021 v rámci vyšetřování Světové antidopingové agentury WADA nazvané "Operace Šíp", která se zabývala nesrovnalostmi u odebraných dopingových vzorků ve vzpírání. Podle CAS mu trest vyprší v lednu 2029.
CAS ADD has ruled that Nijat Rahimov (KAZ) committed the anti-doping rule violation of urine substitution & sanctioned the athlete with 8 years of ineligibility & disqualification of results obtained from 15 March 2016, including Rio 2016 gold medal.
▶️ https://t.co/XH1sXKWo15 pic.twitter.com/jKKUwj8N2d
— International Testing Agency (@IntTestAgency) March 22, 2022
Soupeři na Rahimova upozorňovali už v minulosti a jeho světový rekord na olympiádě v Riu vyvolal rozruch. Čistotu jeho výkonů otevřeně zpochybňoval například jeho egyptský rival Mohamed Mahmúd, jenž získal v kategorii do 77 kg bronz. Tomu by nyní mělo připadnout stříbro, na nejvyšší stupínek by se měl posunout Číňan Lü Siao-ťün, jenž by se tak stal trojnásobným olympijským vítězem. Poslední zlato získal vloni na OH v Tokiu v kategorii do 81 kg a v 37 letech se stal nejstarším olympijským šampionem mezi vzpěrači.