Článek
Olympijský oheň byl zažehnut v Olympii v polovině dubna a poté pochodeň do konce měsíce křižovala Řeckem. V Marseille čekalo na Belem 1024 lodí, aby plachetnici z roku 1896 doprovodily podél pobřeží až do Starého přístavu.
Tam by Belem měla připlout kolem půl šesté. Na pevninu pochodeň přinese olympijský šampion v plavání Florent Manadou a zahájí slavnostní ceremoniál, kterého se zúčastní francouzský prezident Emmanuel Macron a zhruba 150 tisíc lidí.
Marseille is preparing to the Olympic flame. I have mixed feelings. It is beautiful. A lot of people are watching. But the sounds of planes in the sky are dangerous for me. I hope when Ukraine finally receive modern planes and we can protect our sky it will change. pic.twitter.com/jYWf2En1Xz
— Oleksandra Matviichuk (@avalaina) May 7, 2024
Na bezpečnost dohlíží zhruba 6000 členů bezpečnostních složek včetně psovodů, speciálních jednotek a odstřelovači. „Jsou to bezprecedentní bezpečnostní opatření. Život v Marseille jde dál, ale za výjimečných opatření,“ uvedl ministr vnitra Gérald Darmanin.
Ve čtvrtek se pochodeň vydá na zhruba 12 tisíc kilometrů dlouhou trasu napříč Francií. Prvními členy štafety budou mimo jiné bývalé hvězdy fotbalového Olympique Marseille Jean-Pierre Papin, Didier Drogba a Basile Boli.
Olympijský oheň na cestě do Paříže navštíví mimo jiné i pět francouzských zámořských území. Štafety se celkem zúčastní přes deset tisíc běžců a do Paříže pochodeň dorazí 12. července. Olympiáda začne 26. července.