Hlavní obsah

Olympijské hry v Paříži jsou minulostí. Podívejte se na výsledky největší sportovní akce roku 2024

Dlouho očekávané Hry XXXIII. olympiády se v roce 2024 uskutečnily v Paříži. Nabitý program vrcholné události začal 24. července, oficiální zahájení proběhlo o dva dny později. Přečtěte si o jednotlivých disciplínách a jejich výsledcích.

Foto: Louisa Gouliamaki, Reuters

Ilustrační foto.

Článek

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.

Atletika

Atletika je součástí programu olympijských her od jejich znovuobnovení v roce 1896 a tradičně patří mezi nejsledovanější olympijské sporty. V Paříži atleti a atletky soutěži v 26 disciplínách.

Foto: Dylan Martinez, Reuters

Oštěpařka Nikola Ogrdoníková získala v Paříži bronzovou medaili.

Badminton

Badminton je olympijským sportem od roku 1992, v současnosti se pod olympijskými kruhy hraje všech pět disciplín – dvouhry a čtyřhry mužů a žen a smíšená čtyřhra. Úvodní fáze se hraje ve skupinách, ze kterých se postupuje do play off jednotlivých disciplín.

Basketbal a basketbal 3 × 3

Poprvé byl basketbal uveden do olympijského programu v roce 1936 v Berlíně, ale pouze v mužské kategorii. Ženy se své premiéry dočkaly v roce 1976 v Montrealu. Historicky nejúspěšnější zemí jsou jednoznačně USA, které napříč kategoriemi zvítězily v 25 z 32 případů.

Basketbal 3×3 se jako odnož basketbalu poprvé objevil na olympijských hrách teprve v Tokiu 2021. Tento rychlý a atraktivní sport se hraje na o polovinu menším hřišti než klasický basketbal a oba týmy útočí na stejný koš.

Box

Boxerská klání jsou olympijskou součástí již od roku 1904 a od olympijských her v Londýně v roce 2012 jsou na programu také souboje žen. Počet a složení váhových kategorií se v čase neustále měnily. V Paříži muži boxovali v osmi váhových kategoriích a ženy v pěti.

Breakdance

Breakdance spadá pod taneční sporty, který měl na olympiádě v Paříži svou premiéru. Jedná se o taneční souboje jeden proti jednomu za doprovodu DJe, o vítězi a postupujícím do dalšího kola rozhoduje porota.

Cyklistika

Cyklistika v nejrůznějších podobách byla součástí olympijského programu zatím pokaždé. Hned od samého počátku v roce 1896 se závodilo na silnici a na dráze. Horská kola se poté připojila v Atlantě 1986, nejmladším cyklistickým olympijským sportem je BMX, to se připojilo v roce 2008. Ženy závodí na silnici od roku 1984 a na dráze od roku 1988.

V silniční cyklistice se závodí v časovce a v závodu s hromadným startem. Dráha zahrnuje disciplíny keirin, omnium, madison, stíhací závod družstev, sprint jednotlivců a sprint družstev. Cyklisté na horských kolech závodí pouze v jedné disciplíně, BMX pak obsahuje závod a volný styl.

Fotbal

Fotbalový turnaj byl součástí olympijského programu vždy, kromě let 1896 a 1932. Po vzniku mistrovství světa ale už tento turnaj není tak atraktivní, jelikož se mezi muži účastní pouze hráči do 23 let, s výjimkou třech starších hráčů na tým. Ženský turnaj se koná od olympijských her 1996 v Atlantě a je bez jakýchkoliv věkových omezení.

Historicky nejúspěšnější mužskou reprezentací je Brazílie se sedmi medailemi, v ženách vládnou fotbalistky USA se čtyřmi tituly.

Golf

Golfový turnaj byl součástí olympijských her v začátcích jejich historie v letech 1900 a 1904, poté byl však na dlouhá léta z programu vyřazen a vrátil se do něj až v Riu de Janeiro v roce 2016. Letos v Paříži se tak bude jednat teprve o pátý ročník golfového olympijského turnaje.

Foto: George Walker IV, ČTK/AP

V golfovém turnaji v Paříži nechyběla Klára Davidson Spilková.

Gymnastika

Gymnastika spojuje hned tři sportovní odvětí, kterými jsou skoky na tramoplíně, sportovní a moderní gymnastika. Sportovní gymnastika je jeden z mála olympijských sportů, který nechyběl na programu žádných her. Do roku 1928 soutěžili pouze muži, poté se k nim přidaly i ženy. Moderní gymnastika se jakožto mladší sestra přidala na olympiádu až v Los Angeles 1984. Gymnastickým benjamínkem na OH jsou pak skoky na trampolíně, které se staly jejich součástí v roce 2000.

Házená

Házená se poprvé stala součástí olympijského programu v roce 1936, pak do něj však byla vrácena až v Montrealu 1976 spolu s premiérou ženského turnaje. Od té doby už házenkářský turnaj na žádných hrách nechyběl. Historicky nejúspěšnější zemí je mezi muži Francie se třemi zlatými medailemi, v ženách rovněž třikrát zvítězilo Dánsko.

Horolezectví - sportovní lezení

Sportovní lezení bylo jedním ze sportů, které před třemi lety v Tokiu zažilo svou olympijskou premiéru. V Paříži se oproti minulým hrám lezlo v pozměněném systému, jak mezi muži, tak mezi ženami se bojovalo o dvě sady medailí. V lezení na rychlost a také v kombinaci boulderingu s lezením na obtížnost.

Foto: Benoit Tessier, Reuters

Adam Ondra v Paříži obsadil šesté místo.

Jachting

Jachting byl zařazen do programu již na historicky prvních hrách v roce 1896, kde však byly závody zrušeny kvůli špatným povětrnostním podmínkách. Od té doby se však už s výjimkou roku 1904 vždy soutěžilo. V Paříži se závodilo v pěti mužských, čtyřech ženských a jedné smíšené disciplíně.

Jezdectví

Mezi další tradiční olympijské sporty patří jezdectví, které je součástí programu her už od roku 1900. Současné soutěžní disciplíny jsou drezura, všestrannost a parkurové skákání, ve kterých se soutěží jak jednotlivě, tak v týmech. Muži i ženy soupeří dohromady mezi sebou.

Judo

Olympijským sportem je judo nepřetržitě od olympiády v Tokiu 1964 kromě výjimky v roce 1968. V Paříži zápasilo v sedmi mužských a v sedmi ženských váhových kategoriích. Nechyběla ani soutěž smíšených družstev.

Kanoistika (vodní slalom a rychlostní kanoistika)

Kanoistika pod sebou skrývá dvě sportovní odvětví, kterými jsou rychlostní kanoistika a vodní slalom. Rychlostní kanoistika je na olympijském programu nepřetržitě od roku 1936, oproti tomu vodní slalom se poprvé pod pěti kruhy objevil až v roce 1972. Mezi nejúspěšnější národy posledních let patří třeba Maďarsko nebo Nový Zéland.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Češi v Paříži získali na vodě dvě zlaté medaile. Postarali se o ně Martin Fuksa (vlevo) a Josef Dostál.

Lukostřelba

Lukostřelba byla poprvé představena jako olympijský sport už v roce 1900, pro rok 1924 však byla z programu vyřazena a natrvalo se do něj vrátila až v Mnichově 1972. V současnosti se soutěží v jedné individuální a jedné týmové mužské i ženské disciplíně. Tradičně nejsilnější bývají reprezentanti Jižní Koreje.

Moderní pětiboj

Již od roku 1912 je moderní pětiboj součástí olympijského programu, soutěž žen pak byla přidána v Sydney 2000. Tato sportovní disciplína se skládá z šermu kordem, plavání na 200 metrů, parkuru na koni, střelby z laserové pistole a běhu na 4 × 800 metrů.

Plavecké sporty

Pod plavecké sporty na olympiádě spadá hned pět sportovních odvětví - dálkové plavání, plavání, skoky do vody, synchronizované plavání a vodní pólo. Plavání je stálou součástí olympijského programu od samého počátku v roce 1896, kdy se soutěžilo pouze ve čtyřech mužských kategoriích. Naopak nejmladším plaveckým sportem je dálkové plavání, které se do programu her dostalo až v roce 2008.

Foto: ČSPS - Martin Sidorják

Barboru Seemanovou předváděla v Paříži skvělé výkony.

Pozemní hokej

Vůbec poprvé byl pozemní hokej jakožto olympijský sport k vidění již v roce 1908. Stálou součástí programu je pak od Amsterdamu 1928. Ženský turnaj byl poprvé k vidění v Moskvě 1980. Mezi muži vládne historickému medailovému pořadí Indie s celkově osmi tituly. V ženách se hned čtyřikrát radovaly hokejistky Nizozemska.

Rugby

Rugby sice debutovalo na olympijských hrách již v roce 1900, po hrách 1924 ale na dlouhou dobu vypadlo z programu a vrátilo se do něj až v Riu de Janeiro 2016. Přestože původně se na olympiádě hrálo rugby ve verzi union, od roku 2016 se zápolí v takzvaném sedmičkovém ragby.

Skateboarding

Jedním z nejmladších olympijských sportů je skateboarding, který prožil svou premiéru v roce 2021 v Tokiu. Soutěží se ve dvou mužských a dvou ženských kategoriích.

Sportovní střelba

Na programu olympijských her byla sportovní střelba kromě dvou přestávek v letech 1904 a 1928 dosud pokaždé. V Paříži jak muži, tak ženy soutěžili v šesti disciplínách. V dalších třech kategoriích soutěžily i smíšené týmy.

Stolní tenis

Ve stolním tenise se na olympijských hrách zápolí už od roku 1988 v mužských a ženských dvouhrách a čtyřhrách a také ve smíšených deblech. Jednoznačně nejúspěšnější zemí je Čína, která má na svém kontě už 24 zlatých medailí.

Surfing

Tento sport zažil svou olympijskou premiéru až v roce 2021 na posledních hrách v Tokiu. Závody v rámci olympiády v Paříži se utkutečnily na ostrově Tahiti ve Francouzské Polynésii uprostřed Tichého oceánu.

Šerm

Šerm je jeden z tradičních sportů, který byl součástí programu na všech olympijských hrách. Kategorie se dělí podle použitého typu náčiní na fleret, kord a šavli. Soutěží se v mužské i ženské kategorii jak v jednotlivcích, tak v družstvech.

Foto: Jaroslav Svoboda, ČTK

Čeští kordisté Martin Rubeš, Jakub Jurka, Michal Čupr a Jiří Beran získali v Paříži překvapivou bronzovou medaili.

Taekwondo

Bojový sport taekwondo zažil svou olympijskou premiéru v Sydney 2000, když předtím v letech 1988 a 1992 byl jako ukázkový sport. Jak v mužích, tak v ženách se zápasí ve čtyřech váhových kategoriích, ve kterých se postupuje přes vyřazovací turnajový pavouk.

Tenis

Tenis byl součástí olympijských her od samého počátku v roce 1896 do roku 1924, kdy byl z programu vyřazen. Vrátil se do něj až v Soulu 1988 a od té doby je pravidelnou součástí. Soutěží se v pěti kategoriích - mužských a ženských dvouhrách a čtyřhrách a také ve smíšených deblech. V Paříži se hrálo na slavných kurtech Rolanda Garrose.

Foto: Edgar Su, Reuters

Medailovou sérii českých tenistů zachránili v Paříži zlatí Kateřina Siniaková a Tomáš Macháč.

Triatlon

Triatlon patří mezi nejmladší olympijské sporty, svou premiéru zaznamenal v roce 2000 na hrách v Sydney. Závod začíná pláváním na 1,5 kilometru, pokračuje 40km jízdou na kole a končí 10km během. Kromě mužského a ženského závodu jednotlivců se soutěží také ve smíšených štafetách.

Veslování

Veslování nechybělo kromě prvního ročníku na žádných olympijských hrách, v roce 1976 v Montrealu se k mužským závodům přidaly i ženské. Jak muži, tak ženy závodí celkem v sedmi kategoriích, které se liší především počtem lidí v posádce.

Volejbal  a plážový volejbal

Volejbal se na olympijských hrách hraje od roku 1964, kdy byl představen v Tokiu, a to jak v mužské, tak v ženské kategorii. Mezi favority jsou každý roky Brazilci, Poláci, Srbové nebo Američané.

Plážový volejbal jako mladší odnoží klasického volejbalu je součástí olympijských her pravidelně od roku 1996. Hraje se ve dvou hráčích na každé straně v mužské i ženské kategorii. Nejprestižnější turnaj hned sedmkrát ovládli volejbalisté a volejbalistky z USA. Další velmocí je pak bezpochyby také Brazílie.

Vzpírání

Vzpírání bylo zařazeno na olympijský program hned v roce 1896 a kromě tří ročníků se v něm soutěžilo pokaždé. Od roku 2000 se vzpěračských soutěží mohou účastnit také ženy. Medaile se rozdávají za výsledky v olympijském dvojboji v pěti váhových divizích jak v mužské, tak v ženské kategorii.

Zápas

Zápas je součástí olympijského programu od úplného počátku s výjimkou roku 1900. Původně se zápasilo pouze v jedné kategorii, a to v mužském řecko-římském stylu. Postupem času se ale do programu zařadil volný styl v sedmi váhových kategoriích, od roku 2004 se ve volném stylu účastní také ženy.

Na olympijských hrách v Paříži zápasily ženy v muší, bantamové, lehké, střední, lehké těžké a těžké váze. Zatímco muži měli ve volném stylu kategorie rozdělené na pérovou, lehkou, velterovou, střední, těžkou a supertěžkou divizi. V řecko-římském zápasu měli muži také šest váhových kategorií.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.