Článek
Vysoce favorizovaný Lavreysen nenašel na cestě za zlatem přemožitele ani v jediné jízdě. V kvalifikaci se navíc zaskvěl novým světovým rekordem. Letmých 200 metrů zvládl v čase 9,088 sekundy. V úterý byl v týmovém sprintu právě s Hooglandem členem nizozemské sestavy, která rovněž okořenila triumf světovým rekordem.
Sedmadvacetiletý Lavreysen měl ve sbírce už tři cenné kovy z Tokia. Vedle zlatých medailí ze sprintů přidal před třemi lety ještě bronz v keirinu. Ve stejných disciplínách nasbíral už 13 titulů mistra světa a 12 titulů evropského šampiona.
Ve finále proti Richardsonovi, jenž byl v týmovém sprintu členem bronzové sestavy Australanů, šel Lavreysen do vedení po výhře o 24 tisícin sekundy, ve druhé jízdě už byl jeho náskok dvojnásobný a mohl slavit. Bronzový z Tokia Carlin naproti tomu vyhrál první souboj o 17 tisícin, ale před třemi lety stříbrný Hoogland dokázal vyrovnat. Rozhodující jízda se musela opakovat, lépe ji zvládl Carlin.
Consonniová s Guazziniovou vládly
V madisonu žen potvrdily Consonniová s Guazziniovou, které se věnují rovněž silnici, že ovál Vélodrome National de Saint-Quentin-en-Yvelines jim mimořádně svědčí. Právě zde získaly společně před dvěma lety svůj dosud jediný titul světových šampionek jakožto členky týmové stíhačky.
Stříbro vybojovaly v závěru závodu na 120 okruhů Britky Elinor Barkerová s Neah Evansovou, bronz získaly Nizozemky Maike van der Duinová a Lisa van Belleová.
Italky si k triumfu pomohly zejména tím, když se jim podařilo najet okruh na ostatní. Připsaly si tak 20 bodů, v součtu se ziskem z bodovaných sprintů se tak dostaly na součet 37 bodů. Tentýž kousek se podařil už jen Nizozemkám (28 bodů), dvojnásobná odměna za výhru na posledním bodovaném sprintu ale pomohla ke stříbru Britkám, které nakonec nastřádaly 31 bodů.
Světový rekord Friedrichové
Německá dráhařka Lea Friedrichová vyhrála kvalifikaci sprintu v novém světovém rekordu 10,029 sekundy. Dosavadní maximum, které zajela v září 2019 Kanaďanka Kelsey Mitchellová, vylepšila o 125 tisícin. Pod její tehdejší čas 10,154 se dnes dostaly ještě další čtyři závodnice.
Čtyřiadvacetiletá Friedrichová, která už v Paříži vybojovala bronz v týmovém sprintu, držela od her v Tokiu olympijský rekord ve sprintu. Před třemi lety však skončila zklamaná, když obsadila páté místo. Při dnešní jízdě dosáhla průměru 71,792 km/h.
Lepší výkon než dosavadní rekordmanka Mitchellová předvedly také druhá žena kvalifikace Britka Emma Finucaneová (10,067), třetí Novozélanďanka Ellesse Andrewsová (10,108) a čtvrtá Britka Sophie Capewellová (10,132).
Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.