Článek
Navržený text zní následovně: „V souladu s cílem vytvořit mírovou společnost, obsaženém ve druhém základním principu olympismu Olympijské charty, prohlašuji, že se nepodílím na jakémkoli aktu agrese proti suverenitě a územní celistvosti členského státu OSN ze strany jiné země, ani ho nepodporuji, neomlouvám a neschvaluji."
Komise, v níž zasedali také trojnásobná olympijská medailistka Kateřina Emmons, diplomat Petr Kolář, právník Marek Procházka, senátor Jiří Růžička a zástupce Ministerstva zahraničních věcí Martin Smolek tím chce nastavit mantinely pro účast sportovců z Ruska a Běloruska, kteří by tak mohli startovat pod neutrální vlajkou.
„Zorganizujeme setkání expertní komise se zástupci Mezinárodního olympijského výboru, kterému předáme naše stanovisko," přislíbil předseda ČOV Jiří Kejval.
Mezinárodní olympijský výbor bude o startu Rusů a Bělorusů teprve rozhodovat, zatím nechává jejich účast v soutěžích a olympijských kvalifikacích na jednotlivých federacích. A počet sportů, které Rusy a Bělorusy za splnění určitých podmínek přijaly, roste.
Také doporučení české expertní komise, stejně jako MOV, obsahuje zákaz startu sportovců, kteří jsou ve smluvním vztahu s vojenskými a bezpečnostními složkami Ruska a Běloruska.
Plénum Českého olympijského výboru se přitom v dubnu postavilo proti jakékoli formě účasti Ruska a Běloruska v olympijských kvalifikacích i na samotných hrách v Paříži, dokud bude trvat válečný konflikt na Ukrajině. Podle Kejvala to ale není v rozporu s návrhem komise. „Pozice Českého olympijského výboru je naprosto jasná a neměnná,“ tvrdí.