Mladičká Hlaváčková ve finále skončila desátá

Moderní pětibojařka Lucie Hlaváčková v premiéře pod pěti kruhy ve finále skončila na desáté pozici, celkově nasbírala 1403 bodů. Zvítězila Maďarka Michelle Gulyásová se ziskem 1461 bodů, čímž vytvořila světový rekord. Olympijským závodem ve Versailles skončila éra moderního pětiboje s parkurem, který nahradí překážkový závod.

Lucie Hlaváčková z České republiky

Osmnáctiletá Hlaváčková ve své semifinálové skupině v sobotu obsadila šesté místo a s přehledem se vešla mezi devět postupujících. Do celkového počtu bodů se započítával čtvrteční šerm, v němž získala 205  bodů, což ji v osmnáctičlenném finále řadilo na patnácté místo. Dnešní finále odstartovala 293 body s jednou shozenou překážkou v parkuru, čímž se dostala na průběžnou 13. pozici.

V bonusovém kole šermu Hlaváčková nejprve porazila Litevku Gintere Venckauskaitéovou a poté Švýcarku Annu Jurtovou. Následně ale podlehla Němce Annice Zillekensové a na planši skončila, vybojovala ale čtyři sekundy navíc do plavecké části a posunula se na 12. pozici.

V plavání na 200 metrů volný způsob obsadila Hlaváčková ve druhé rozplavbě čtvrté místo ze šesti a připsala si 269 bodů. Do závěrečné kombinace tříkilometrového běhu s laserovou střelbou šla z 14. příčky. V poslední disciplíně byla svěřenkyně olympijského šampiona z Londýna Davida Svobody šestá a vešla se do elitní desítky. Veronika Novotná, která se do finále neprobojovala, obsadila celkově 27. místo.

Třiadvacetiletá Gulyásová ovládla soutěž s náskokem devíti bodů před domácí pětibojařkou Élodií Clouvelovou. Pro bronz si doběhla korejská mistryně světa Song Sung-min.

Lucie Hlaváčková při plavecké části finále moderního pětiboje

Na startu finále chyběla obhájkyně zlata Kate Frenchová z Británie, jež nemohla nastoupit kvůli nemoci. Z pozice první náhradnice ji zastoupila Zillekensová, která původně po semifinále oznámila konec kariéry. Nakonec skončila patnáctá.

Nyní čtyřiatřicetiletá Zillekensová před třemi lety v Tokiu ještě pod dívčím jménem Schleuová zažila drama v parkuru, kde se jí vzpouzel kůň a odmítal skákat. Velká favoritka se snažila koně pomocí bičíku a ostruh přimět k poslušnosti a trenérka ji vyzývala, ať koně udeří, což sama také udělala. Tato kontroverze byla nakonec jedním z hlavních důvodů, proč Mezinárodní unie moderního pětiboje rozhodla o tom, že parkur po OH v Paříži nahradí překážkový závod.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.