Matelovou dělily dva míčky od osmifinále, druhou výhru v Paříži ale nepřidala

Byla hodně blízko postupu mezi šestnáct nejlepších hráček singlu na olympijském turnaji ve stolním tenisu, jenže nakonec Hana Matelová po úvodním senzačním skalpu patnácté hráčky světa druhou pařížskou výhru nepřidala. S Nizozemkou Eerlandovou prohrála po sedmdesáti minutách v sedmisetové bitvě, i když ji opakovaně dělily jen dva míčky od vítězství.

Hana Matelová při utkání s Nizozemkou Britt Eerlandovou

Matelová povzbuzena skalpem favorizované monacké reprezentantky čínského původu Yang Xiaoxin v prvním kole začala i druhé vystoupení za olympijským stolem v Paříži hodně nebojácně. V úvodním setu vedla už 9:6 a dělily ji pouze dva míčky od jeho zisku. K setbolu se však nedostala a nizozemské soupeřce Eerlandové se podařilo díky nevyzpytatelnému servisu otočit skóre.

Druhé dějství už česká reprezentantka zvládla i psychicky lépe a ani v koncovce nepustila svou sousedku ze žebříčku do hry, když dokázala hodně zlepšit příjem a využívat topspinu i míčků s boční rotací. Třetí část pak byla hodně vyrovnaná, Eerlandové se sice útočným stylem dařilo častěji odtlačit Matelovou od stolu, ale nevyužila setbol a o čtyři roky starší 75. hráčka světa třemi body v řadě otočila stav.

Vyhraný třetí set byl pro českou stolní tenistku důležitým povzbuzením, jenže bekhendové údery Nizozemky jí občas činily potíže. Sama Matelová se soupeřce snažila hrát hodně do těla a v koncovce zase uhrála pět balonků v řadě, což zahrnovalo i využití setbolu při svém vlastním podání.

Pro obě hráčky nebylo jednoduché vydržet soustředěné, když na vedlejším stole hrál francouzský reprezentant s až frenetickou podporou publika. Zejména Matelová se tím nechala během pátého setu trochu vykolejit a Eerlandové bojující ještě o udržení v zápase znovu v té chvíli pomáhala její nejsilnější zbraň, tedy servis.

V šestém dějství dělily Matelovou od konečného vítězství dva míčky, jenže série tří bodů nizozemské hráčky znamenala v koncovce obrat skóre, a došlo tak na rozhodující sedmý set. V něm od začátku vedla česká reprezentantka, dokonce i o tři body, nakonec i 9:8, ale ani to jí nestačilo. Eerlandová byla v koncovce psychicky odolnější a nakonec i šťastnější, protože skutečně rozhodovaly detaily.