Článek
Paříž (od našeho zpravodaje) ‑ Rodačka z Ostravy žijící v Táboře si prožila nervózní chvíle s happyendem. Mezi čtvrtkařkami totiž z oprav postupovaly vždy jen vítězka a další dvě s nejrychlejším časem. Manuel doběhla do cíle třetí a s Jihoafričankou Mirandou Coetzeeovou se usadila na tzv. hot seats, tedy horká křesla pro závodnice s nadějí na postup.
„Zajímavá zkušenost, už jsem si to prožila podruhé,“ připomínala svoji cestu do finále na letošním mistrovství Evropy v Římě. I teď po posledním běhu přišlo radostné objetí.
„My se známe už z dřívějších závodů. Tak jsme si postěžovaly, jak nás bolí nohy, bavily jsme se, jakou jsme měly sezonu, jak se nám běželo… Takhle to čekání bylo příjemnější, a když jsem viděla, že soupeřky měly bohužel pro ně pomalejší čas, přišly emoce. Jsem ráda, že nám to vyšlo oběma,“ vyznala se.
Parádně se oklepala z pondělní rozběhu, kde čas 52,20 s byl daleko za jejími možnostmi. Ještě v úterý moc nechápala, co se vlastně stalo. „Možná nějaký zásek, vůbec mi to nesedlo. Ten čas byl otřesný a vůbec jsem nečekala, že bych tohle mohla zaběhnout,“ oklepala se teenagerka, která přitom letos v Římě zvládla jeden ovál i za 50,52 s.
Po nepovedeném rozběhu se domnívala, že přepálila úvodní polovinu trati. „Ale zase o tolik rychlejší to nebylo. Jen jsem se dnes cítila o hodně líp,“ srovnávala. Na jiné myšlenky přišla s rodinou a přítelem, kteří za ní do Paříže dorazili. „Zvedli mi náladu a naladila jsem se na dnešek,“ vděčila svým nejbližším.
Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.
A odměnila se jim na dráze dalším parádním časem. „Třikrát v sezoně jsem běžela pod 51 sekund, tak jsem si přála, aby to zase vyšlo a potvrdily se ty kvalitní tréninky,“ hlásila svěřenkyně Šárky Chládkové a Ratislava Šediny, kterou čeká letos i juniorské mistrovství světa.
Ve středu ale dívka s copánky ve stylu boho braids, které jí upletla maminka, nejprve absolvuje v Paříži třetí čtvrtku ve třech dnech, s absolutní světovou špičkou.
„Už trochu cítím únavu, doufám, že tam něco zbylo a vymáčknu to ze sebe. V tomhle je olympiáda nekompromisní a bylo vidět, že hodně favoritek se ani do semifinále nedostalo. Pro mě je to nad rámec očekávání. Kdyby mi to někdo řekl na začátku sezony, nevěřila bych,“ říká.
Však za sebou nechala na nepostupovém místě i polskou olympijskou vítězku se smíšenou štafetou Justynu Šwietyovou-Ersetičovou, či Shaunae Millerovou-Uibovou, která vyhrála čtvrtku v Riu i Tokiu, byť v Paříži běhala viditelné ovlivněna zraněním.
„Já ji strašně dlouho obdivuju za to, co dokázala a jakou motivaci dávám mladým sportovcům. Strašně se mi líbí jako osobnost,“ říkala na adresu sprinterky z Baham.