Článek
Na zřízení takové zdravotnické základny se dohodli zástupci organizačního výboru, japonské vlády a vedení Tokia, kteří plánují protikoronavirová opatření umožňující uspořádání olympijských her. Ty byly kvůli pandemii odloženy o rok na přelom července a srpna 2021.
V hlavním operačním středisku by mělo vzniknout "kontrolní centrum pro infekční nemoci", jehož lékařský tým by měl mít centrální kontrolu nad protikoronavirovými opatřeními. Ve spolupráci s běžným zdravotnickým zařízením v olympijské vesnici se budou zdravotníci snažit odhalit případnou infekci v počátcích a budou shromažďovat a sdílet informace o koronaviru.
Na přelomu listopadu a prosince by měl Mezinárodní olympijský výbor představit různé varianty, v jakém režimu by se olympijské hry v Tokiu mohly uskutečnit. "Řeší se čtyři varianty od nejlepší, tedy že je virus pod kontrolou, až po nejhorší. V tuto chvíli se nejvíc pracuje s variantou číslo dva, tedy učíme se žít s covidem. Připravují se opatření postavená na šesti pilířích, mezi nimiž jsou cestování, dodržování rozestupů nebo důkladné testování a trasování. Pro každou variantu vznikne detailní manuál," přiblížil v tiskové zprávě předseda Českého olympijského výboru a člen MOV Jiří Kejval.
Pořadatelé i MOV opakovaně ujišťují, že se olympijské hry v příštím létě uskuteční. Na rozdíl od jara, kdy pandemie zasáhla svět nečekaně, se navzdory jejímu pokračování od léta konají jiné velké sportovní akce jako tenisové grandslamy, Tour de France a další velké cyklistické závody nebo profesionální zámořské soutěže.