Hlavní obsah

TOKIJSKÝ ZÁPISNÍK: Pravidla nad logikou

O rok odložená olympiáda v Tokiu je navzdory pokračující pandemii koronaviru tady a čtenářům Práva a Sport.cz zprostředkovávají zpravodajství přímo z Japonska reportéři Michal Osoba, Radek Malina a Pavel Novotný. Své nejen sportovní postřehy z místa zaznamenávají do Tokijského zápisníku.

Foto: Sport.cz s Profimedia.cz

Tokijský zápisník

Článek

Jsou úslužní, vstřícní a snaživí. Všechna čest japonským organizátorům a dobrovolníkům za to, že se v nelehké době zhostili pořádaní největší sportovní akce. Jenže jedna vlastnost nezbytná pro zdařilý chod tak gigantického projektu, v jaký se olympijské hry vyvinuly, jim chybí: schopnost improvizace.

Mantinely nastavené v desítkách manuálů jsou nadřazeny logice. Úsměvně tak působí moment, kdy po příletu do Tokia zaplněným letadlem vystojíte několik front po boku desítek pasažérů z celého světa, pak vás posadí do napěchovaného letištního autobusu a odvezou na centrální parkoviště. Tam už do auta směr hotel kvůli hygienickým opatřením ale smíte nastupovat jen po jednom, i když cestujete s kolegou, s nímž pak budete bydlet další tři týdny.

I doprava autobusy ze sportovišť má pevný jízdní řád, poslední na novinářský hotel jede v jednu. A že se k tiskovému středisku po slavnostním zahájení novináři tak brzy nemůžou dostat? „Sorry," říkají dobrovolníci s omluvným úsměvem.

LOH TOKIO 2021

Olympijské hry 2021 s označením Tokio 2020 probíhají od 23. července do 8. srpna 2021. Letní olympiáda se koná bez diváků a v akci je 115 českých sportovců. Na olympiádě v Riu 2016 získali Češi deset medailí (jedno zlato, dvě stříbra a sedm bronzů).

Zbývají taxíky, však jich hned vedle stojí spousta. Jenže pořadatelé ukazují rukou psaný anglický vzkaz, že tyto jsou vyčleněny jen pro zástupce médií, kteří už v Japonsku jsou déle než 14 dnů. Takových první den olympiády moc není...

Až po dlouhém přesvědčování zejména energických jihoamerických kolegů kapitulovali a uznali, že taxíky můžou sloužit všem zájemcům. Ne všechny nelogičnosti se ale dají japonským pořadatelům rozmluvit...

Jako sportovní redaktor deníku Právo působí Michal Osoba od roku 2002, specializuje se na atletiku, lyžování, biatlon, kanoistiku, florbal, judo a plážový volejbal. Je spoluautorem knihy 120 let české atletiky.