Článek
Voda v bazénu pro skokany během úterního ženského synchra z deseti metrů kontrastovala nejen s vedlejším bazénem, ale i s odstínem, který měla o den dříve. "Ehm, co se stalo?" napsal na twitteru Daley. Organizátoři her uvedli, že podle testů nepředstavuje zelená voda žádné zdravotní riziko, příčinu změny barvy nadále zjišťují.
"I've never dived in anything like it"
Confusion as the #Rio2016 pool turns green.
Watch: https://t.co/cSGoPdMGI7 pic.twitter.com/ERRRaNUIB8
— BBC Sport (@BBCSport) 9. srpna 2016
"Nevíme, co se přesně stalo. Kdyby byla voda žlutá a zelená, byla by to asi vlastenecká záležitost," vtipkoval mluvčí organizačního výboru Mario Andrada s odkazem na barvy brazilské vlajky. "Provedli jsme testy, které děláme každý den, a výsledky byly stejné jako v době, kdy byla voda modrá," dodal.
Wasser im Becken der Turmspringer ist GRÜN. Scheint aber ungefährlich zu sein. Sie springen weiter. #Rio2016 pic.twitter.com/W9XC1U38IA
— Matthias Marburg (@BILD_Marburg) 9. srpna 2016
Barva vody není jen estetickou záležitostí, její odstín byl postupně čím dál tím víc tmavý, takže sportovkyně neviděly dno bazénu. "Vizuální vjemy jsou během skoků velice důležité, skokani jsou zvyklí vidět vodu určitým způsobem," řekl šéf kanadského týmu Mitch Geller. Podle něj se možná na vodě podepsalo horké a slunečné počasí.
Kvalita vody se v souvislosti s hrami v Riu už řešila, ale ne v bazénech. Hovořilo se především o zátoce Guanabara, určené pro soutěže jachtařů, veslařů či dálkových plavců. Studie tam odhalily množství nebezpečných virů i bakterií, včetně některých odolných vůči všem známým antibiotikům.