Článek
"Panel CAS potvrdil platnost pravidel IAAF, podle kterých se atleti vyloučených svazů nesmějí účastnit soutěží zastřešovaných atletickou federací," uvedla arbitráž v prohlášení.
Verdikt podle všeho bude mít vliv na rozhodování Mezinárodního olympijského výboru, který chystá sankce pro Rusko v důsledku pondělní zprávy nezávislé komise antidopingové agentury WADA. Podle ní ruské ministerstvo sportu od roku 2011 krylo doping svých sportovců a ve spolupráci s tajnou službou zaměňovalo jejich vzorky.
Celé ruské výpravě, kterou tvoří 387 sportovců včetně atletů, hrozí vyloučení z her. Výkonný výbor MOV kvůli tomu svolal na neděli mimořádnou telekonferenci a o trestu by měl rozhodnout nejpozději do úterý. "Rozhodnutí jsme zaznamenali a budeme ho studovat a analyzovat," uvedl MOV v prohlášení.
Obrátí se na civilní soud?
"Rozhodnutí CAS mě mrzí. Bohužel byl stanoven precedens pro kolektivní vinu. Rozhodnutí bylo politické a bez právního základu. Zvažujeme, jaké další kroky podnikneme," citovala agentura Interfax ruského ministra sportu Vitalije Mutka. "Myslím, že možná přišel čas obrátit se na civilní soud," dodal s tím, že atleti musí bránit svou čest a důstojnost. A to i přesto, že soud by o případě nestihl rozhodnout do 5. srpna, kdy olympijské hry v Riu odstartují.
IAAF verdikt uvítala. "Jsem rád, že byla podpořena naše pravidla a snaha o čistý sport," konstatoval předseda federace Sebastian Coe. "Ale není to důvod k oslavě. Nedělám atletiku kvůli tomu, abych někomu zakazoval sportovat. Naším hlavním cílem je spolupracovat, ne někoho vylučovat," dodal.
Podle českého experta na sportovní právo Jana Šťovíčka jde o závažné rozhodnutí. "Je to zásadní precedens. A bude sloužit jako precedens i pro MOV, který má na stole kauzu vyloučení všech ruských sportovců z olympijských her. MOV čekal právě na dnešní rozhodnutí a bude se jím zřejmě řídit. To naznačuje, jak by rozhodnutí MOV mohlo dopadnout," řekl v rozhovoru pro Českou televizi.
IAAF suspendovala ruský svaz vloni v listopadu, od té doby nemohou ruští atleti startovat na mezinárodních soutěžích. Výjimku obdržely běžkyně Julia Stěpanovová a dálkařka Darja Klišinová, které nežijí v Rusku a podrobují se dopingovým kontrolám mimo tamní systém. Kvůli dopingu nesmí na hrách v Brazílii startovat také vzpěrači Ruska, Běloruska a Kazachstánu a také rychlostní kanoisté Rumunska a Běloruska.