Hlavní obsah

Neonacistická aféra veslařky kalí úspěchy Německa na OH

Berlín

Německé olympijské úspěchy v Londýně se doma dostávají do stínu aféry veslařky Nadji Drygallaové, podezřelé z kontaktů s neonacisty. Třiadvacetiletá členka německé osmiveslice všechna podezření odmítla, už předtím ale opustila reprezentační výpravu v britské metropoli. Pochybnosti o její obhajobě navíc přetrvávají a kauzou se nyní bude zabývat německý veslařský svaz i poslanci.

Foto: Darren Whiteside, Reuters

Nadja Drygallaová v německé osmiveslici na kanále v Eton Dorney.

Článek

Podnětem k celé aféře bylo odhalení, že přítelem německé olympioničky je předák krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Michael Fischer, který za ni loni kandidoval do zemského parlamentu na severu země. V německém tisku se poté objevily snímky údajně dokládající účast Drygallaové na neonacistických akcích a zprávy o jejím vyhledávání internetových fór pravicových extremistů.

V reakci na tato zjištění opustila veslařka z Rostocku minulý týden olympijskou vesnici a vrátila se domů. Prý proto, aby debaty okolo její osoby nenarušovaly koncentraci jejích kolegyň na závody.

"Nikdy jsem nebyla ve styku s touto scénou, to absolutně odmítám," ohradila se sportovkyně proti nařčení. Popřela také, že by se někdy účastnila krajně pravicových demonstrací.

Přítel ze strany vystoupil

Zdůraznila navíc, že její přítel z NPD letos v květnu vystoupil a s neonacisty se zcela rozešel. Proto tato otázka byla pro ni prý vyřešená už před olympiádou. Podle zjištění německé veřejnoprávní televize NDR ale není o jeho odchodu ze strany nic známo a naopak existují doklady o jeho pokračujících aktivitách mezi neonacisty.

Ukázalo se současně, že o vztahu Drygallaové s Fischerem a jeho napojení na NPD se vědělo již v minulosti. Veslařka kvůli němu loni ukončila služební poměr u policie a informace o tom měl i Zemský sportovní svaz Meklenburska-Předního Pomořanska. Německému olympijskému výboru ani veslařskému svazu je ale nesdělil.

Šéf svazu Siegfried Kaidel už oznámil, že bude chtít s kontroverzní sportovkyní co nejdříve mluvit. "Stále ještě nevíme, zda ona sama je aktivní na krajně pravicové scéně," řekl Kaidel deníku Die Welt, jaké vysvětlení bude svaz od Drygallaové chtít hlavně slyšet.

Kauzou se plánují zabývat na svém zářijovém zasedání i členové sportovního výboru dolní komory německého parlamentu. Případ podle nich ukazuje nedostatky v komunikaci ve sportovním systému a vrhá špatné světlo na armádu, která po odchodu Drygallaové od policie chtěla olympioničku přijmout do svého sportovního programu.

K objasnění podezření vyzval také ministr vnitra Hans-Peter Friedrich. "Extremistické ideje nemají ve sportu žádné místo," zdůraznil.

V závodu ženských osmiveslic startovalo na OH v Londýně sedm lodí. Německá posádka s Drygallaovou jako jediná nepostoupila do šestičlenného finále.

Související témata:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nejnovější články

NačítámNačíst další články