Článek
Paříž (od našeho zpravodaje) - „Olympijské hry v Paříži byly zahájeny kýčovitou podívanou na břehu řeky Seiny,“ píše britský The Guardian.
Nejvíce emocí ale ve světě vzbudila představení v čele s drag queens, tedy většinou muži, kteří se chováním, oblečením i líčením stylizují do ženské role, a to s cílem vytvořit zábavu či satiru, zkrátka jde často o umělecký záměr.
Reakce vzbuzuje zejména živé ztvárnění známé malby Poslední večeře, tedy vyobrazení Ježíše Krista a jeho apoštolů od renesančního umělce Leonarda da Vinciho, a následné vystoupení hlavního protagonisty namalovaného namodro.
So mocking Christianity is ok but when I publish some Muhammad cartoons the left cries blasphemy and radical imams issue fatwas. Double standards of the worst kind. #OlympicGames #Olympic2024 pic.twitter.com/PFgFHfUOGV
— Geert Wilders (@geertwilderspvv) July 27, 2024
„Muži v parukách v popředí olympijských her. Ať už mi nikdo neříká, že tato skupina je utlačována nebo marginalizována,“ napsala na sociální síti X bývala americká plavkyně Riley Gainesová, známá mimo jiné bojem proti účasti transgenderových sportovců v ženských soutěžích.
Ke scéně se vyjádřil i majitel sociální sítě Elon Musk: „Bylo to extrémně neuctivé vůči křesťanům.“
„Všichni křesťané světa, kteří sledujete ceremoniál a cítíte se uraženi touto parodií na Poslední večeři, vězte, že to není Francie, kdo k vám mluví, ale levicová menšina připravená na jakoukoli provokaci,“ ohradila se konzervativní francouzská europoslankyně Marion Maréchaová.
Some of this might explain why so many people left Europe to settle in the United States. https://t.co/Pwng3Iu6iH
— Bob Lonsberry (@BobLonsberry) July 26, 2024
Přidal se třeba i prezident španělské fotbalové La Ligy Javier Tebas. „Neakceptovatelné, neuctivé a hanebné. Využití motivu Poslední večeře na pařížské olympiádě je urážkou pro nás křesťany. Kde je respekt k náboženství?“ hřímal Tebas.
„Ceremoniál obsahoval odkazy na LGBTQ+ komunitu, což rozčílilo část francouzské krajní pravice a vyvolalo mnoho kontroverzí. Záměrem organizátorů bylo ukázat rozmanitost a inkluzi na nejvýznamnější sportovní události planety,“ píše ve své reportáži deník Marca.
Několikahodinové zahájení ale rozhodně nenabídlo jen zmíněnou scénu. Kromě téměř stovky lodí, které převážely výpravy, odšpuntovalo dlouho očekávané vystoupení americké zpěvačky Lady Gaga obklopené vějíři z růžového peří.
Drag Queen.. LGBT.. woke..
— Frankie™️🦅 (@B7frankH) July 26, 2024
This is a final of a drag show or the#OpeningCeremony#Paris2024
🤔 pic.twitter.com/2jy6J0BvtV
Velké ovace sklidila štafeta s olympijským ohněm, do níž se přímo v pátek na Trocadéru i jiných místech francouzské metropole zapojili mimo jiné legendární fotbalista Zinédine Zidane, tenista Rafael Nadal, někdejší americký sprinter Carl Lewis a samozřejmě řada francouzských olympioniků. Oheň pak zapálili judista Teddy Riner a bývalá sprinterka Marie-José Pérecová.
Zaujala i obří světelná show na Eiffelově věži s vyvrcholením v podobě vystoupení zpěvačky Céline Dion.
Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.
A pokud jde ještě o jiné kontroverzní pasáže, ne každému se zamlouvalo ztvárnění popravené francouzské královny Marie Antoinetty s useknutou hlavou v dlaních.
A tous ceux prétendument choqués par Marie-Antoinette décapitée, vous vous souvenez qu’on gueule "qu’un sang impur abreuve nos sillons" dans l’hymne national ? #bestopeningceremonieever pic.twitter.com/LQ4gjXcYv1
— Collab blues (@Collabblues) July 27, 2024