Kontroverzní boxerka Chalífová zničila další soupeřku. Utká se o olympijské zlato

Alžírská boxerka Imán Chalífová postoupila ve váze do 66 kg do finále olympijského turnaje a čeká ji souboj o zlato. Stříbrná medailistka z mistrovství světa v roce 2022, jejíž start v Paříži vzbuzuje kontroverze, porazila v semifinále jednoznačně 5:0 na body Džandžem Suvannapchengovou z Thajska.

Kontroverzní boxerka Imán Chalífová postoupila do finále olympijského turnaje.

První olympijské zlato v boxu v areálu Roland Garros získala v kategorii do 60 kg Irka Kellie Harringtonová a obhájila triumf z Tokia.

Pětadvacetiletá Chalífová a Lin Jü-tching z Tchaj-wanu, jež soutěží v Paříži ve váze do 57 kg, byly loni diskvalifikovány v průběhu mistrovství světa pořádaném Mezinárodní boxerskou asociací. IBA tehdy uvedla, že nesplnily kritéria potřebná k účasti. Na pondělní tiskové konferenci IBA upřesnila, že boxerky byly vyloučeny ze šampionátu na základě chromozomových testů pohlaví. Šéf IBA Umar Kremljov navíc řekl, že měly zvýšenou hladinu testosteronu. Podle lékaře IBA Jannise Filippatose však tehdy množství testosteronu u boxerek zjišťováno nebylo.

Olympijský turnaj nicméně organizuje Mezinárodní olympijský výbor (MOV), který loni IBA kvůli kontroverzím s jejím řízením a financováním z olympijského hnutí vyloučil. Podle regulí olympijského výboru obě boxerky na hrách startovat smějí. Prezident MOV Thomas Bach v sobotu řekl, že „nikdy nebyla pochybnost“ o tom, že Lin Jü-tching a Chalífová jsou ženy a mají právo v Paříži soutěžit.

Pozornost k nim přitáhl osmifinálový zápas Chalífové proti Italce Angele Cariniové, která inkasovala od Alžířanky několik tvrdých ran a po 46 sekundách se rozhodla v utkání nepokračovat.

XXXIII. letní olympijské hry v Paříži:
Box:
Ženy - do 60 kg:
1. Harringtonová (Ir.)
2. Jang Wen-lu (Čína)
3. Wu Shih Yi (Tchaj-wan) a Soaresová (Braz.)
5. Valdesová (Kol.), Palaciosová (Ekv.), Heijnenová (Niz.), Šadrinová (Srb.).

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.