Judista Abe obhájil zlato, Keldijorovová vystřídala na trůnu jeho sestru

Japonský judista Hifumi Abe obhájil v Paříži olympijské zlato z Tokia v kategorii do 66 kilogramů. Šestadvacetiletý čtyřnásobný mistr světa, jenž na světové tour neprohrál zápas již pět let, zakončil soutěž vítězstvím na ipon ve finále s Brazilcem Willianem Limou.

Judista Hifumi Abe z Japonska po zisku zlaté medaile

Zlatý sourozenecký double však jeho mladší sestra Uta nezopakovala. V dvaapadesátce totiž prohrála ve druhém kole s Dijorou Keldijorovovou z Uzbekistánu a ta si později došla na pařížském tatami až pro zlato.

Abe byl jasným favoritem druhé mužské soutěže judistů na XXXIII. hrách a pro kolébku tohoto sportu přidal druhé zlato po sobotním triumfu Nacumi Cunodaové v nejlehčí váze. Poražený finalista Lima se postaral o to, že brazilské judo prodlouží medailovou sérii z OH trvající od roku 1984.

Bronz získali Denis Viera z Moldavska, jenž Abeho nezastavil v semifinále, a Gusman Kyrgyzbajev z Kazachstánu.

Čtyřiadvacetiletá Abeová v úvodním kole bez problémů zdolala Kelly Deguchiovou z Kanady. Pak ale na ipon podlehla dvojnásobné vicemistryni světa Keldijorovové a připsala si první porážku v individuální soutěži od roku 2019. Tatami nevěřícně opouštěla v slzách, letos se představila v jediné soutěži.

Na hrách před třemi lety v Tokiu získala zlato jen krátce po svém bratrovi. Dnes ji na trůnu vystřídala šestadvacetiletá judistka z Uzbekistánu, ve finále na ni nestačila ani Distria Krasniqiová z Kosova.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.