Japonec Horigome jako první skateboardista získal druhé zlato na OH

Japonec Juto Horigome vyhrál v Paříži stejně jako před třemi lety v rodném Tokiu disciplínu street a stal se prvním skateboardistou v mladé olympijské historii, jenž obhájil zlato. Na stupně vítězů bývalého mistra světa doprovodili dva Američané: na stříbrnou pozici si z třetího místa v olympijské premiéře v Tokiu polepšil Jagger Eaton, bronz bral jeho krajan Nyjah Huston.

Japonec Juto Horigome

Pětadvacetiletý Horigome přitom dlouho neměl jistotu startu v Paříži, získal ji až díky vítězství na závěrečné kvalifikační soutěži v červnu v Budapešti. A na poslední chvíli rozhodl i o svém triumfu v dramatickém finále na náměstí Svornosti: v závěrečném pátém triku dostal nejvyšší známku dne 97,08 bodu a poskočil ze sedmého místa do čela.

Součtem 281,14 bodu porazil Horigome amerického soupeře Eatona o pouhou jednu desetinu. Huston dostal od rozhodčích 279,38 bodu. Ve hře o medaili byl dlouho i Slovák Richard Tury, jenž byl v průběhu trikové soutěže i třetí, nakonec ale jediný Evropan ve finále obsadil pátou příčku.

V osmičlenném finále skateboardisté absolvovali dvě 45 sekund dlouhé jízdy a poté předvedli pět jednotlivých triků. Do konečného hodnocení se jim počítaly nejlepší jízda a nejlepší dva triky.

Muži měli původně jet o medaile už v sobotu, ale organizátoři jejich soutěž odložili kvůli dešti na dnešek. Horigome navázal na nedělní triumf krajanky Coco Jošizawaové.

V disciplíně street soutěží skateboardisté na sportovišti, jež co nejvíce připomíná městské prostředí. Zdolávají proto překážky jako schody, zábradlí, římsy či obrubníky. V druhé olympijské disciplíně park, v níž se bude o medaile bojovat 6. a 7. srpna, se jezdí ve vyduté betonové prohlubni s překážkami typu různých ramp či boulí.