I druhá kontroverzní boxerka bude na OH bojovat o zlato

Také druhá boxerka, jež se na olympijských hrách v Paříži ocitla v centru vyhrocené kontroverze v otázce genderu, postoupila do finále. Den po Alžířance Imán Chalífové boxující ve váze do 66 kg uspěla ve svém semifinále v kategorii do 57 kg Lin Jü-tching z Tchaj-wanu a v sobotu bude v areálu Roland Garros bojovat o zlato.

Boxerka Lin Jü-tching z Tchaj-wanu je v olympijském finále.

Osmadvacetiletá Lin Jü-tching, jež je mistryní světa z let 2018 a 2022, porazila v semifinále 5:0 na body Esru Yildizovou z Turecka. „Děkuju všem, kteří mě celou dobu podporovali a dodávali mi sílu. Jsem vděčná, že jsem se dostala až sem, byla to těžká cesta,“ řekla tchajwanská boxerka, jež si už nyní vynahradila zklamání z vyřazení v prvním kole OH v Tokiu.

Působení Lin Jü-tching a Chalífové provázejí bouřlivé debaty o oprávněnosti jejich startu, které přesahují hranice sportu. Boxerky byly loni diskvalifikovány v průběhu mistrovství světa pořádaném Mezinárodní boxerskou asociací (IBA) na základě blíže nespecifikovaných testů. IBA tehdy uvedla, že nesplnily kritéria potřebná k účasti, neboť měly „v porovnání s ostatními účastnicemi soutěžní výhodu“.

Olympijský turnaj nicméně organizuje Mezinárodní olympijský výbor (MOV), který loni IBA kvůli kontroverzím s jejím řízením a financováním z olympijského hnutí vyloučil. Podle regulí olympijského výboru obě boxerky na hrách startovat smějí. Prezident MOV Thomas Bach v sobotu řekl, že „nikdy nebyla pochybnost“ o tom, že Lin Jü-tching a Chalífová jsou ženy a mají právo v Paříži soutěžit.

Lin Jü-tching bude boxovat o zlato v sobotu s Polkou Julií Szeremetovou a Chalífová v pátek s Jang Liou z Číny.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.