Hlavní obsah

Genderové tabu nezlomeno. Proč nás drží mimo bazén? ptá se krasoplavec

Bylo to zbourání jednoho z posledních genderových tabu v programu olympijských her, ovšem v Paříži zůstalo jen na papíru. Je to totiž vůbec poprvé v olympijské historii, kdy v týmové soutěži synchronizovaného (uměleckého) plavání mohou mezi akvabelami startovat také muži, ovšem ani jedna ze zúčastněných zemí žádného „krasoplavce“ nenominovala. A tak tento sport i letos zůstal dál ryze ženskou záležitostí. Ovšem nebylo daleko k tomu, aby v Paříži startoval Američan Bill May, „revolucionář“ synchronizovaného plavání.

Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters

Tým synchronizovaného plavání Spojených států při technické sestavě na olympiádě v Paříži

Článek

Paříž (Od našeho zpravodaje) - Bylo 17. prosince 2022, už skoro deset večer, když se Billu Mayovi rozdrnčel telefon. Zvedl a slyšel: „Můžeš na olympiádu!“ Přepadly ho emoce, později pro CNN vyprávěl: „Na ten den nikdy nezapomenu a budu si pamatovat každý detail. Uvnitř mého těla explodovala radost a já cítil takovou energii jako nikdy předtím. Jo, budu soutěži na olympiádě.“

Právě v prosinci 2022 Mezinárodní olympijský výbor definitivně schválil genderovou „revoluci“ a otevřel olympiádu v synchronizovaném plavání i mužům. Do osmičlenného týmu smějí být zařazeni hned dva, přičemž na světových šampionátech muži startují už od roku 2015.

„Jsem o 25 let starší než některé z nejmladších účastnic, ale dál tvrdě trénuji a nic mě nezastaví. Nikdy jsem se necítil v týmu starý, tedy dokud nemluvíme o filmech, hudbě, nebo když vysvětluji, co to byla telefonní budka. Chystáme se předvést show, kterou nikdo nikdy neviděl,“ říkal 45letý May před pár měsíci o svém olympijském startu.

Jenže nakonec genderové tabu on ani třeba Ital Minisini nezlomil. Maye trenéři vyškrtli těsně před olympiádou a Adam Andrasko, šéf amerického svazu synchronizovaného plavání, to odůvodňoval, že všech tří týmových vystoupení se na olympiádě může zúčastnit stejných osm závodníků, a tak na Maye prostě nezbylo místo, byť kupříkladu ve středeční akrobatické sestavě by byl platným členem. „Trenéři nenašli odvahu,“ řekl May.

Foto: Profimedia.cz

Bill May při týmovém vystoupení Spojených států letos v květnu.

Jeho příběh tak zatím nemá olympijský happy end. Se synchronizovaným plaváním začínal v deseti letech, když přišel na trénink se sestrou. „Pochopil jsem, že je to největší dar v mém životě a že chci pro tento sport udělat všechno, co je v mým silách.“

Trénoval, dřel, protože plavání spolkne i osm hodin denně. Když ale při olympiádě v Aténách věděl, že nezboří stereotypy a je bez šance se na hry dostat, se synchronizovaným plaváním skončil. Vydělával si v Cirque de Soleil, kde předváděl naučené cviky, bral 100 dolarů za vystoupení. Až o deset let později, když plavecká federace zavedla na světových šampionátech smíšené týmy, se vrátil. Stal se mistrem světa, v roce 2023 byl součástí stříbrného týmu akrobatických sestav. I proto si dělal reálnou naději na Paříž.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.

A že je spousta lidí, kteří mají vůči mužům mezi akvabelami předsudky? „Tanec je přece něco podobného. Tam chlap nikomu nevadí. Dodnes jsem nepochopil, proč je to v synchronizovaném plavání jiné. Proč musí být muži drženi mimo bazén.“

Změní se to na příštích hrách?