Dream Team předvedl velký obrat, v bitvě o zlato narazí na Francii

Američtí basketbalisté smazali v semifinále olympijských her v Paříži proti Srbsku manko 17 bodů, zvítězili 95:91 a zahrají si pod pěti kruhy o páté zlato za sebou a sedmnácté v historii. Výběr obhájců titulu složený z hvězd NBA zvrátil vývoj dramatického utkání v poslední čtvrtině, kterou ovládl 32:15. V repríze tři roky starého finále se utká v sobotu s domácí Francií, která porazila úřadující mistry světa z Německa 73:69.

LeBron James a Steph Curry slaví postup do olympijského finále.

Americký výběr trenéra Stevea Kerra vedl k 35. vítězství na OH v řadě rozehrávač Steph Curry, který nastřílel 36 bodů. Triple double za 16 bodů, 12 doskoků a 10 asistencí zaznamenal LeBron James. Srbům, kteří vyhráli první tři čtvrtiny, nepomohlo k senzačnímu triumfu 20 bodů Bogdana Bogdanoviče, ani 17 bodů trojnásobného nejužitečnějšího hráče NBA Nikoly Jokiče.

Američané porazili Srby i podruhé na turnaji, v základní skupině je zdolali 110:84. Naposledy prohráli na olympijských hrách v roce 2004 v semifinále s Argentinou. Pod pěti kruhy mohou dál napravit loňský neúspěch na mistrovství světa, kde skončili čtvrtí.

Srbové si nejvyšší vedení vypracovali ve druhé čtvrtině a ještě na začátku závěrečné části vedli o jedenáct bodů (78:67). Američané ale začali díky trefám Joela Embiida, Kevina Duranta či Curryho manko stahovat. Tři a půl minuty před koncem srovnali na 84:84 a v koncovce dotáhli duel k postupu. V utkání nastříleli 16 trojek, o jednu více než Srbové.

Vítězství o čtyři body bylo druhým nejtěsnějším semifinálovým rozdílem Američanů na OH. Menším poměrem vyhráli už jen v roce 2000 nad Litvou (85:83).

Obhájce stříbra z Tokia Francouze táhl proti Němcům v bouřlivé atmosféře pařížské haly Bercy autor 17 bodů Guerschon Yabusele. Jeho spoluhráč Isaia Cordinier přidal 16 bodů. Němcům nepomohlo ani 18 bodů rozehrávače Dennise Schrödera.

Francouzi slaví postup do finále.

Francouzi oplatili Němcům porážku ze závěrečného utkání základní skupiny, kdy týmu trenéra Gordona Herberta podlehli 71:85, a budou hrát o první olympijské zlato v historii. Němci, kteří byli v semifinále pod pěti kruhy poprvé, utrpěli první porážku na turnaji a neuspěli po 12 zápasech v mezinárodních soutěžích.

Domácí výběr prohrál sice první čtvrtinu o sedm bodů, do poločasu ale srovnal a následně odskočil. V závěrečné části vedli Francouzi až o 13 bodů, Němci však závěr zdramatizovali. Po trojce Franze Wagnera se přiblížili 39 sekund před koncem na rozdíl dvou bodů. Výběr trenéra Vincenta Colleta ale v dramatické koncovce už vedení udržel. Vítězství úřadujících vicemistrů Evropy, kteří skončili na loňském mistrovství světa až osmnáctí, pečetil dvěma proměněnými trestnými hody Cordinier.