Francie na OH zdolala Argentinu, v semifinále jsou i Španělsko, Maroko a Egypt

Fotbalisté domácí Francie postoupili do semifinále olympijského turnaje. Ve čtvrtfinále vyřadili v duelu dvou velkých favoritů Argentinu po výhře 1:0, rozhodl Jean-Philippe Mateta. V semifinále narazí na Egypt, který vyřadil Paraguay po remíze 1:1 a prodloužení až v penaltovém rozstřelu (5:4).

Američan Walker Zimmerman (vlevo) a Maročan Sufján Rahimí.

Španělští obhájci stříbrných medailí postoupili do semifinále po vítězství 3:0 nad Japonskem. Dvě branky dal Fermín López. Jejich dalšími soupeři budou Maročané, kteří zdolali USA 4:0. Skóre z penalty otevřel Sufján Rahimí a pátou trefou si upevnil vedení v tabulce střelců.

Francouzi rozhodli v Bordeaux již v páté minutě. Rohový kop rozehrál Olise z Bayernu Mnichov na bližší tyč a tam hlavou skóroval Mateta, sedmadvacetiletý útočník Crystalu Palace. Argentinci měli šance na vyrovnání, ale radoval se tým kouče Thierry Henryho. Už mu ani nevadilo, že Oliseho gól v závěru po zásahu videorozhodčího kvůli předchozímu faulu neplatil.

Po závěrečném hvizdu se na hřišti strhla velká strkanice, do níž se zapojili hráči i členové realizačních týmů obou soupeřů.

Španělsko, které nedávno ovládlo evropský šampionát, míří za dalším úspěchem. Ze „zlatého“ týmu má na olympiádě pouze Lópeze z Barcelony, jenž v Německu odehrál jen 29 minut. Jednadvacetiletý záložník se během utkání v Lyonu ukázal záhy, střelou zdálky otevřel skóre. Vyrovnávací gól po přezkoumání videorozhodčím kvůli ofsajdu neplatil, těsně před přestávkou trefili Japonci tyč.

Španělé byli efektivnější. Gómezův centr z rohového kopu si čtvrt hodiny před koncem za vápnem zpracoval na prsa opět López a jeho volej se zastavil až v síti. Polepšil si na tři trefy na turnaji. Po dalším rohu třetí gól přidal Ruiz.

Maročanům se povedlo zlákat na olympijské hry hvězdného obránce Paris St. Germain Ašrafa Hakimího a zřejmě i proto byli před startem podle bookmakerů čtvrtým největším favoritem turnaje. Ve skupině předstihli Argentinu, čtvrtfinále s USA v pařížském Parku princů měli pod kontrolou. Rahimí v prvním poločase proměnil pokutový kop, po přestávce vedení zvýraznili Achúmáš, právě kapitán Hakimí a z další penalty Mavhúb.

V Marseille pokračoval v překvapivém marši Egypt. Ve skupině C porazil Španělsko a vyhrál ji, teď po penaltovém rozstřelu vyřadil Paraguay. Jihoameričané se přitom ujali ve druhém poločase vedení, v 88. minutě ale vyrovnal Ádel. Prodloužení nerozhodlo, došlo na rozstřel. V něm se netrefil pouze Pérez, zatímco Afričané byli stoprocentní.

XXXIII. letní olympijské hry v Paříži:
Fotbal:
Muži - čtvrtfinále:
Maroko - USA 4:0 (1:0)
Branka: 29. Rahimí z pen., 63. Achúmáš, 70. Hakimí, 90.+1 Mavhúb z pen.
Japonsko - Španělsko 0:3 (0:1)
Branky: 11. a 74. F. López, 86. Ruiz
Egypt - Paraguay 1:1 po prodl. (1:1, 0:0), na pen. 5:4
Branky: 88. Ádel - 71. D. Gómez
Francie - Argentina 1:0 (1:0)

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.