Finke vyšperkoval kraul nejlepším časem všech dob. S rekordem přispěchaly i kolegyně

Olympijský závod kraulařů na 1500 metrů vyhrál v Paříži ve světovém rekordu obhájce tokijského zlata Bobby Finke. Americký plavec dohmátl v čase 14:30,67 a dvanáct let starý rekord Číňana Sun Janga překonal o 35 setin sekundy.

Americký plavec Bobby Finke pokořil světový rekord v závodu kraulařů na 1500 metrů

Čtvrtý světový rekord pak program plaveckých soutěží v Paříži uzavřel. V závěrečné polohové štafetě žen na 4×100 metrů ho vítězné Američanky Regan Smithová, Lilly Kingová, Gretchen Walshová a Torri Huskeová časem 3:49,63 posunuly o 77 setin sekundy. Huskeová získala v Paříži tři zlaté a dvě stříbrné a je zatím nejúspěšnější ženou her.

V mužské polohové štafetě naopak poprvé na olympijských hrách nezvítězili plavci USA, kterým zlatou sérii od roku 1960 přerušil pouze bojkot moskevské olympiády. Caeleb Dressel tak rozdílem 55 setin přišel o desáté zlato, kterým by se v tabulce nejúspěšnějších olympioniků historie dostal na druhé místo za fenomenálního krajana Michaela Phelpse.

V Paříži dohmátla první čtveřice z Číny. Třetí doplavala Francie a domácí hrdina Léon Marchand má ke čtyřem zlatým ještě bronz.

Druhý na patnáctistovce skončil se ztrátou téměř čtyř sekund Ital Gregorio Paltrinieri, který úspěšně kombinuje bazénové a dálkové plavání a nejdelší olympijskou bazénovou trať vyhrál už před osmi lety v Riu. Třetí byl irský mistr světa Daniel Wiffen, pařížský vítěz osmistovky a největší favorit, který ale s Finkem prohrál skoro o devět vteřin.

Třicetiletá Švédka Sarah Sjöströmová vyhrála kraulový sprint na 50 metrů a v Paříži získala druhou zlatou medaili. Zvítězila o 26 setin před Meg Harrisovou z Austrálie.

Čtrnáctinásobná mistryně světa Sjöströmová vyhrála v Paříži kraulovou stovku a na poloviční trati potvrdila pozici největší favoritky, která tuto disciplínu ovládla na třech posledních světových šampionátech.

V semifinále dohmátla pouhých pět setin za vlastním světovým rekordem, a i když ve finále zpomalila, triumfovala zcela jednoznačně. Olympijskou vítězkou se stala potřetí, celkem má z OH šest medailí.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.