Finále bylo daleko. Manuel za maximem zaostala, cíl si přesto splnila

K výkonu z oprav ani osobnímu rekordu se Lurdes Gloria Manuel už přiblížit nedokázala. Česká běžkyně skončila v olympijském semifinále na 400 metrů ve svém běhu poslední v čase 51,42. Celkově obsadila 22. příčku, může však být spokojená už se samotným postupem do semifinále, což si vytyčila jako cíl před premiérovým startem pod pěti kruhy.

Česká čtvrtkařka Lurdes Gloria Manuel do finále nepostoupila.

Stále teprve 19letá čtvrtkařka měla ve druhé dráze všechny soupeřky před sebou. Manuel se snažila držet v kontaktu a před cílovou rovinkou se zdálo, že by mohla zabojovat o třetí nebo čtvrtou pozici.

Nepošetřila si však dostatek sil, v závěru vytuhla a skončila poslední. Za svým osobním rekordem, který si vytvořila při čtvrtém místě na mistrovství Evropy v Římě, zaostala o 90 setin. Ze zbylých dvou běhů pod sebe nakonec dostala dvě závodnice.

Přiznala, že při svém třetím startu v Paříži už byla unavená. „Ta třetí čtvrtka byla náročná. Celkově už to bylo všechno náročné, strašně dlouhé. Tím, že jsme začínali už na Bahamách (v květnu), tak se to všechno táhlo. Už je cítit, že to bylo hodně čtvrtek,“ řekla mladá běžkyně, která na začátku května neúspěšně bojovala s ženskou štafetou o postup na OH. Ještě ji na konci srpna čeká juniorské MS v Peru.

Lurdes Gloria Manuel vybojovala postup do semifinále běhu na 400 metrů.

Běh na 400 metrů vyhrál na olympijských hrách v Paříži Američan Quincy Hall a časem 43,40 sekundy se zařadil na čtvrté místo v historických tabulkách. Hned za ním v nich bude Brit Matthew Hudson-Smith, který na druhém místě zlepšil vlastní evropský rekord o třicet setin na 43,44 sekundy.

Britský čtvrtkař vbíhal do cílové rovinky s náskokem a už se zdálo, že získá zlato, které na olympijské čtvrtce jeho země brala naposledy přesně před sto lety v Paříži. Hall měl ale zdrcující závěr, z osobního rekordu ubral 40 setin a stal se od roku 2008 prvním Američanem, který na této trati na hrách vyhrál. Bronz ukořistil Muzala Samukonga a pro Zambii to byla první pařížská medaile.

Američan Quincy Hall ovládl olympijský závod na 400 metrů.

Největším favoritem soutěže diskařů byl Mykolas Alekna, který v dubnu ve Spojených státech vylepšil po 38 letech světový rekord. Ve druhém pokusu dlouhém 69,97 metru připravil o olympijský rekord svého otce Virgilijuse, který vyhrál na olympiádě v Sydney i v Aténách. Jenže Stona vzápětí přidal téměř metr k osobnímu rekordu a vynahradil Jamajčanům zklamání ze sprintů.

Dva zkušení diskaři skončili v poli poražených. Slovinec Kristjan Čeh, mistr světa z roku 2022 a letošní mistr Evropy, obsadil až čtvrté místo. Švéd Daniel Stahl, olympijský vítěz z Tokia a dvojnásobný mistr světa, byl sedmý.

Maročan El Bakkali znovu nenechal nikoho na pochybách, že vládne světovému steeplu. Po zlatu z Tokia a dvou triumfech na mistrovství světa zvítězil i v Paříži. Lamecha Girma z Etiopie, který na stejném stadionu před rokem vytvořil světový rekord, v posledním kole upadl. Pro stříbro si doběhl Američan Kenneth Rooks a bronz vybojoval Abraham Kibiwot pro Keňu, která byla dlouho nejúspěšnější zemí v této disciplíně.

Etiopana Girmu museli po pádu ve finále na 3000 metrů odnášet na nosítkách.

Semifinále běhu na 110 metrů překážek na olympijských hrách v Paříži ovládl trojnásobný mistr světa Američan Grant Holloway v čase 12,98 sekundy. Postoupil i obhájce zlata Hansle Parchment z Jamajky a ve čtvrtečním finále budou mít obě sprinterské velmoci po třech zástupcích.

Semifinále dvoustovky absolvoval nejrychleji Letsile Tebogo z Botswany za 19,96. Bez problému postoupil i Američan Noah Lyles, trojnásobný mistr světa na této trati, který se po vítězství na stovce chystá potvrdit, že je opravdu nejlepším sprinterem současnosti a důstojným nástupcem Usaina Bolta.

V běhu na 400 m překážek experti očekávají, že se o zlato utká stejná trojice, která se před třemi lety v Tokiu kompletně vešla pod hranici světového rekordu. V semifinále své běhy také bez problémů vyhráli obhájce zlata a trojnásobný mistr světa Nor Karsten Warholm v nejlepším čase dne 47,67 i letos nejrychlejší Američan Rai Benjamin.

Brazilec Alison dos Santos však před cílem nepochopitelně zvolnil a k radosti publika se před něj na druhé postupové místo protlačil Francouz Clement Ducos. Ale mistr světa z roku 2022 se do finále nakonec vešel díky času.

V kvalifikaci trojskokanů předvedl nejdelší pokus 17,44 Portugalec Pedro Pichardo, který obhajuje zlato i pozici největší hvězdy této disciplíny současnosti. Jen v Budapešti na MS loni vyhrál Hugues Fabrice Zango z Burkiny Faso, když Pichardo pro zranění chyběl.

Letos jim vyrostl nový soupeř, třiadvacetiletý Španěl Jordan Díaz Fortun při triumfu na mistrovství Evropy v Římě dolétl na 18,18. Celá trojice neplýtvala silami a místo v pátečním finále si zajistila hned prvním pokusem.