Fan Čen-tung se stál císařem stolního tenisu

Čínský stolní tenista Fan Čen-tung porazil ve finále dvouhry na olympijských hrách v Paříži Švéda Trulse Möregaardha 4:1 na sety a po stříbru z Tokia získal nejcennější medaili. Pro svou zemi vybojoval třetí zlato z dosavadních tří možných. V utkání o bronz si sedmnáctiletá domácí naděje Félix Lebrun k velké radosti publika hladce poradila s Brazilcem Hugem Calderanem.

Fan Čen-tung zvítězil na olympijských hrách ve finále dvouhry.

První set finálového zápasu se stal kořistí stříbrného medailisty z mistrovství světa v roce 2021 Möregaardha, ale pak už měl v utkání plném dechberoucích výměn lehce navrch druhý nasazený Fan Čen-tung. V páté sadě si dvojnásobný mistr světa ve dvouhře vypracoval vedení 10:3 a nakonec proměnil šestý mečbol.

Dvaadvacetiletému Möregaardhovi se nepovedla odveta za finále MS 2021 v Houstonu, kde s o pět let starším Číňanem prohrál bez zisku setu. Nenavázal ani na pařížské vítězství z 2. kola nad světovou jedničkou Wang Čchu-čchinem, k níž mu pomohla kuriózní nehoda. Fotografové totiž sedminásobnému mistru světa poškodili po finále smíšené čtyřhry pálku a on musel hrát proti Švédovi s náhradní.