Fair play vymizelo, rozhodčí šli na ruku Francii, zuří Kanaďané

Měli být hlavním vyzyvatelem amerického Dream Teamu, jenže cesta basketbalistů Kanady olympijským turnajem skončila již ve čtvrtfinále. Po ztracené bitvě s Francií (73:82) mají fanoušci i experti jasno. Za porážku můžou rozhodčí!

Francouzští fanoušci se radují z postupu do semifinále.

Kanada prošla základní skupinou jako nůž máslem. V konkurenci Austrálie, Řecka a evropských šampionů ze Španělska neztratila ani jednu partii a skupinu smrti s přehledem ovládla. Ve čtvrtfinále proti domácí Francii tak byli Kanaďané považováni za výrazné favority. Jenže nezachytili začátek.

Francouzský kouč Vincent Collet udělal radikální řez sestavou a minutáž zkušených, avšak na turnaji velmi matně hrajících veteránů Goberta s Fournierem, okleštil na minimum. Noví členové základní pětky, více než 130kilový pořízek Guerschon Yabusele a šikovný křídelník Isaia Cordinier, do utkání vlétli s ohromnou energií a Kanada se od úvodního rozskoku smažila v pekelné atmosféře, kterou rozpoutali frenetičtí fanoušci v hale Bercy.

O výborném nástup Francouzů není pochyb, ale o trendu, jejž nastavila trojice rozhodčích, se vedou vášnivé diskuse. Bosňan Zarupovič, Mexičan Bermudez a Lotyš Salins totiž pískali doslova jakýkoli kontakt bránících Kanaďanů jako faul. Už v poločase svítila v kolonce počtu trestných hodů domácích číslovka 25, Kanada jich střílela o celých sedmnáct méně, a Francie si hýčkala šestnáctibodové vedení!

„To přece nemůže být pravda,“ objevilo se na sociální síti X kanadské televize TSN během poločasové přestávky vyjádření trenéra Kanady Jordi Fernandéze v narážce na poměr trestných hodů obou soupeřů. Pro lepší představu, v základní skupině se Francouzi dostávali průměrně k 19 šestkám - ovšem za celý zápas.

Frustrovaní favorité se po pauze zvedli a zejména Shai Gilgeous Alexander je dotáhl k pouze pětibodovému manku, jenže v dramatické koncovce přišel další zářez kanadských nadějí. Hvězdný rozehrávač Jamal Murray se necelé dvě minuty před koncem čtvrté čtvrtiny snažil procpat přihrávku na volného Dwighta Powella pod koš a Francouz Fournier zastavil Murrayho snahu jasnou sekyrou přes předloktí rozehrávače Denveru. To vše přímo před zraky rozhodčího. Faul se ovšem nepískal, míč pro Francii!

A fanoušci se předhánějí v komentářích. „Tohle bylo to nejnechutnější, co jsem kdy viděl. Rozhodčí šli Francii na ruku, styďte se!“ napsal jeden z nich. Pozadu nezůstali ani další. „Kanada neměla šanci, od začátku bylo jasné, o co rozhodčím jde, fair play vymizelo.“

„Potřebujeme stříbrného tureckého střelce, aby trefil i tyhle rozhodčí, je to šílené,“ nedržel se jiný příznivec Kanady, jenž narážel na úspěch 51letého Turka Dikece, který získal v závodě smíšených týmů ze vzduchové pistole na 10 metrů senzačně stříbro.

Francie se ve čtvrtečním semifinále utká s Německem, druhou dvojici tvoří USA a Srbsko.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.