Pátá medaile pro Česko, skvělá Ogrodníková slaví bronz!

Oštěpařka Nikola Ogrodníková získala na olympijských hrách bronz a přidala do sbírky české výpravy v Paříži pátou medaili. Třetím pokusem poslala oštěp do vzdálenosti 63,68 metru. Od roku 2021 tak daleko nehodila, ale vrchol olympijského cyklu jí vyšel skvěle a odvrátila hrozbu, že by česká atletika zůstala na hrách poprvé od roku 1936 bez medaile. Zlato získala výkonem 65,80 metru japonská mistryně světa Haruka Kitagučiová, kterou připravuje český trenér David Sekerák.

Nikola Ogrodníková slaví bronzovou medaili.

Výškař Jan Štefela obsadil deváté místo výkonem 222 cm. Soutěž vyhrál Novozélanďan Hamish Kerr. Překonal 236 cm stejně jako Američan Shelby McEwen, o medailích rozhodlo až dodatečné rozeskakování. Až za Štefelou skončil obhájce zlata Ital Gianmarco Tamberi.

Ogrodníková v kvalifikaci těsně přešlápla hod za 62 metrů. Ve finále začala výkonem pod 60 metrů, druhý pokus přešlápla a hrozilo jí, že se nevejde do osmičlenného užšího finále. Třetí hod jí ale vyšel, posunula se na třetí místo a už na něm zůstala. „Já nevím, co mám říct. Mně to ještě nedochází, protože já nevím, co se tam vůbec stalo,“ vyhrkla po příchodu k novinářům.

Na třetí pokus si zkrátila rozběh, který měla v obavách z přešlapu posunutý dozadu, a chytila správný rytmus. „Nějak jsem si to i zjednodušila. Jenom jsem se prostě koukala před sebe, zavřela jsem si vršek a prostě jsem to hodila,“ doplnila česká reprezentantka.

Dojatá Nikola Ogrodníková

Dál hodily jen mistryně světa Kitagučiová a Jihoafričanka Jo-Ane Van Dyková, která porazila Ogrodníkovou o 25 centimetrů. Až za českou oštěpařkou skončily Flor Denis Ruizová Hurtadová z Kolumbie, letošní jednička světových tabulek, i stříbrná Polka z Tokia Maria Andrejczyková.

Ogrodníková při svém druhém startu pod pěti kruhy navázala na unikátní českou oštěpařskou tradici, kterou naposledy před ní v soutěži žen prodloužila světová rekordmanka Barbora Špotáková dvěma zlatými olympijskými medailemi v Pekingu a Londýně a bronzem v Riu de Janeiro.

Ogrodníková slavila s vítězkou Harukou Kitagačiovou.

Štefela potřeboval už na základní výšku 217 cm tři pokusy, a i při tom třetím se laťka hodně chvěla. O pět centimetrů výš uspěl na první pokus, ale 227 cm pro něj byla konečná, přestože letos už dvakrát překonal 230 centimetrů.

„Nešlo to. Přitom připravený jsem byl perfektně,“ vyčítal si Štefela, který se letos na mistrovství republiky ve Zlíně dostal i přes 230 cm. Nijak ho nekonejšilo, že olympiáda byla první světovou akcí jeho kariéry.

„Je to moje sice první olympiáda, ale deváté místo za 222, to se prostě nebere. Vím, jak na tom jsem, a že jsem to neprodal tady, mě pořádně mrzí,“ přiznával svěřenec Jaroslava Báby.

Černý den měl jeden z obhájců zlata Ital Tamberi. Bojoval s ledvinovou kolikou, ještě tři dny před kvalifikací ležel v nemocnici s horečkou. Ve finále ztroskotal na stejné výšce jako Štefela a skončil předposlední.

Jan Štefela se svým výkonem spokojen nebyl.

Ani druhý obhájce zlata Mutaz Issa Baršim z Kataru nebyl úplně fit, v kvalifikaci měl problémy s poraněnou nohou, ale vydřel bronz svým nejlepším letošním výkonem 234 cm. Kerr a McEwen si zlepšili osobní rekordy na 236 cm, oba na první pokus, a tak pro Novozélanďana rozhodlo až rozeskakování na snížené výšce.

Kipyegonová kralovala

Keňanka Faith Kipyegonová jako první ovládla na olympijských hrách běh na 1500 metrů potřetí za sebou. V Paříži zvítězila v olympijském rekordu 3:51,29. Emmanuel Wanyonyi získal pro Keňu páté olympijské zlato na 800 metrů v řadě a časem 1:41,19 se zařadil na třetí místo historických tabulek.

Běh na 5000 metrů vyhrál Nor Jakob Ingebrigtsen a vynahradil si zklamání z patnáctistovky, kde skončil jako velký favorit bez medaile. Na 100 metrů překážek dominovala Američanka Masai Russellová, letošní jednička světových tabulek, v čase 12,33. Také závěrečné štafety ovládla kvarteta Spojených států, muži dokonce v olympijském rekordu 2:54,43.

Faith Kipyegonová se raduje z vítězství.

Kipyegonová na těchto hrách už ukořistila stříbro v závodě na 5000 metrů, kde byla nejdřív diskvalifikována za strkání do soupeřky, ale pak omilostněna. Letos v Paříži při Diamantové lize na jiném stadionu vytvořila na patnáctistovce světový rekord.

Hned od startu vyrazila Gudaf Tsegayová z Etiopie, jako by svou velkou rivalku chtěla o světový rekord připravit. První okruh zvládla za 59,3, ale stejně jako v běhu na 5000 metrů se v čele neudržela a propadla se až na poslední místo. Další medailové pozice obsadily Australanka Jessica Hullová a Britka Georgia Bellová.

Keňanka za posledních devět let prohrála na patnáctistovce na globální akci jen jednou. V roce 2019 ji na mistrovství světa v Dauhá předstihla Sifan Hassanová z Nizozemska, která ale dala v Paříži přednost jiné kombinaci disciplín. Kipyegonová je teprve třetí atletkou, která získala na hrách třetí zlato v jedné disciplíně. Už dříve to dokázala polská kladivářka Anita Wlodarczyková, v pátek ji v Paříži napodobila belgická sedmibojařka Nafissatou Thiamová.

Emmanuel Wanyonyi se zlatou olympijskou medailí

Wanyonyi v dramatickém souboji porazil o jedinou setinu mistra světa Marca Aropa z Kanady a za světovým rekordem krajana Davida Rudishy z her v Londýně v roce 2012 zaostal jen o 28 setin. Opakoval se duel nejlepších půlkařů z loňského mistrovství světa v Budapešti, jen tentokrát s horším koncem pro súdánského rodáka Aropa. Tomu nepomohl ke zlatu ani kontinentální rekord.

Alžířan Džamál Sedžatí, který letos dosud neprohrál ani jeden závod, se musel spokojit s bronzem. Francouzský mistr Evropy Gabriel Tual doběhl až šestý, a hostitelská země se tak v Paříži atletické medaile nedočkala ani od své největší naděje.

O 20 minut později však diváky rozjásala Cyréna Sambaová-Mayelaová. V běhu na 100 m překážek zůstala jen setinu za Russellovou a přidala k vítězství na červnovém mistrovství Evropy v Římě olympijské stříbro. Obhájkyně zlata Jasmine Camachová-Quinnová z Portorika skončila třetí. Ve finále chyběla světová rekordmanka Tobi Amusanová z Nigérie i dvojnásobná mistryně světa Danielle Williamsová z Jamajky.

V běhu na 5000 m se o tempo starali Etiopané, kteří chtěli navázat na krajana Kenenisu Bekeleho, který v roce 2008 v Pekingu vytvořil dosud platný olympijský rekord. Jenže v závěru protáhl krok Ingebrigtsen a uplatnil svou mílařskou rychlost. Na této trati už má dvě zlaté z mistrovství světa, ale na olympiádě na ní zvítězil poprvé.

Stříbro ve finiši vybojoval Ronald Kwemoi z Keni a Američan Grant Fisher už podruhé překvapil a podobně jako na desítce si doběhl pro bronz. Joshua Cheptegei z Ugandy hned po triumfu na desetikilometrové trati oznámil, že je příliš unaven na to, aby mohl obhajovat zlato na pětce.

Američané ve štafetě vynechali vítěze individuální čtvrtky Quincyho Halla a museli svést až do poslední chvíle vyrovnaný souboj s Botswanou. Za tu běžel na posledním úseku král dvoustovky Letsile Tebogo, ale zlatý překážkář Rai Benjamin jeho útok odrazil. Z olympijského rekordu z Pekingu z roku 2008 ubylo 96 setin. Botswana, která už v Tokiu překvapila bronzem, byla jen o deset setin pomalejší.

Americké čtvrtkařky naopak zvítězily s velkým náskokem. Největší podíl na něm měla překážkářka Sydney McLaughlinová-Levroneová, která svůj druhý úsek zvládla za 47,71. Nizozemsko na druhém místě dovedla do cíle Femke Bolová a doplnila svou pařížskou sbírku o třetí medaili. Pro Spojené státy to bylo už čtrnácté atletické zlato, což je dvojnásobek jejich bilance z Tokia.

6. Aguilarová (Šp.) 62,78.

Olympijské hry 2024 proběhly od 26. července do 11. srpna v Paříži. O cenné kovy ve Francii bojovalo 111 českých sportovců, kteří nakonec získali pět olympijských medailí.