Dudycha v opravách na 800 metrů v Paříži neuspěl. V cíli kulhal

V rozbězích byl čtyři setinky od postupu, opravy už mu na OH v Paříži nevyšly. Osmnáctiletý atlet Jakub Dudycha v běhu na 800 metrů ještě ve druhém kole držel třetí místo. V závěrečné zatáčce však vytuhl, zřejmě ho potkal i nějaký zdravotní problém, jelikož v cíli kulhal. Český rekordman nakonec skončil sedmý a v semifinále se nepředstaví. Rozběhy štafet na 4×100 metrů ovládli Američané v obou kategoriích.

Výčerpaný Jakub Dudycha po opravách na 800 m.

Pro osmnáctiletého juniorského mistra Evropy Dudychu byly dvě půlky během dvou dnů příliš velké sousto. Do šesti set metrů se sice držel ve vedoucí skupince, ale pak rychle ztrácel a v cíli byl více než čtyři sekundy za vítězem.

Byl i výrazně pomalejší než v rozběhu, kde v čase 1:45,62 měl k postupu blíž. Celkově tak český rekordman obsadil 27. místo. Dalším cílem pro jednoho z největších talentů české atletiky bude podobně jako pro čtvrtkařku Lurdes Gloria Manuel juniorské mistrovství světa na konci srpna v Limě.

Zatímco muži Spojených států šetřili své největší hvězdy vzhledem k večernímu finále dvoustovky, jejich krajanky se představily v plné síle. Vítězku dvoustovky Gabrielle Thomasovou a dvě medailistky ze stovky Sha'Carri Richardsonovou a Melissu Jeffersonovou doplnila Twanisha Terryová.

Zklamaní jamajští sprinteři poté, co se nedokázali kvalifikovat do finále.

Všechny byly při tom, když štafeta slavila zlato loni na mistrovství světa v Budapešti. V rozběhu i přes nepříliš povedené předávky dosáhly nejlepšího času 41,94 sekundy. Pro jamajské sprinterky skončily individuální závody fiaskem bez jediné medaile, ale ve štafetovém finále se pokusí zopakovat tokijské zlato.

Americká čtveřice mužů byla i s náhradníky hodně silná, vždyť v ní nechyběli stříbrný ze stovky Fred Kerley nebo mistr světa z roku 2019 Christian Coleman. V cíli byla za 37,47 sekundy, ani její předávky nebyly ideální a Američané se už nejednou přesvědčili, že ani čtyři superrychlí sprinteři nejsou zárukou úspěchu.

Naposledy vyhráli štafetu v Sydney v roce 2000. V Aténách ukořistili alespoň stříbro, v Pekingu nedokončili semifinále, v Londýně a Riu de Janeiro byli diskvalifikováni, v Tokiu ani nepostoupili do finále.

Italové se třemi členy štafety, která si v Tokiu doběhla senzačně pro zlato, uhájili díky času poslední postupové místo. Naopak jamajské trápení má další pokračování. Sprinterská velmoc má v Paříži jen jedno stříbro, které získal na stovce Kijani Thompson a vylepšit to může už jen štafeta žen.

V koulařské kvalifikaci předvedla nejdelší vrh 19,77 metru Sarah Mittonová z Kanady, stříbrná z posledního mistrovství světa. Číňanka Kung Li-ťiao si ze třech předchozích her odvezla kompletní sbírku medailí a bude bojovat o další, i když limit nesplnila. Ve finále nebude dvojnásobná mistryně světa Američanka Chase Jacksonová, skončila až sedmnáctá. Zastoupit ji může krajanka Raven Saundersová, která v Tokiu brala stříbro.

XXXIII. letní olympijské hry v Paříži:
Atletika:
Finále:
Ženy:
Sedmiboj (po dvou disciplínách):
1. Johnsonová-Thompsonová (Brit.) 2197 (100 m př.: 13,40 - výška: 192)